Erdoğan: Afrin akşama kadar düşmüş olur

Saray'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Temenni ederim Afrin akşama kadar düşmüş olur' dedi.
Çarşamba, 14 Mart 2018 12:33

Saray'da Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Temenni ederim Afrin akşama kadar düşmüş olur'' ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Fabrikalarda çarklar durmasın diye var gücümüzle gayret gösteriyoruz. Hamdolsun ülkemizi 4 kat büyüterek bu çabalarımızın karşılığını aldık.

İki, iki buçuk katlık büyümeyi sağlamamız lazım.

Hedefimiz ülkemizi dünyanın 10 ekonomisinden biri haline getirmektir.

Fırat Kalkanı, Zeytin dalı operasyonlarını kendi imkanlarımızla kendi kasamızdan yaptık.

'ŞEYTANI DA TAŞLADIK, TAVAFIMIZI DA YAPTIK'

Hani 'şeytan taşlamaktan tavaf etmeye fırsat bulamıyor' derler ya, bizi işte bu duruma düşürmek istediler. Hamdolsun, biz şeytanı da taşladık tavafımızı da yaptık.

Demokrasimize sahip çıkarken emniyetten, kalkınmadan asla taviz vermedik. Dünyada bu ikisini başaran az ülke vardır. 584 bin yeni öğretmen atadık, 110 yeni üniversite kurduk. Sağlıkta hastane ve diğer tedavi kurumları olarak 3 bin yeni tesisi ülkemize kazandırdık. Şimdi de şehir hastanelerimizi devreye alıyoruz. Bölünmüş yol uzunluğumuz 79 senede 6 bin 100 kilometreydi. Biz 16 senede buna 20 bin kiloketre bölünmüş yol ilave ettik. Karayollarımızın üzerine 258 yeni tünel inşa ettik. Dağları deldik, aşılmaz dağların hepsini delip geçtik. Ülkemizde daha önce olmayan yüksek hızlı tren (YHT) hatlarını inşa ettik. Şu anda Ankara, Konya, Eskişehir ve İstanbul YHT'den istifade ediyor. Eskiden sadece belirli bir kesimin faydalanabildiği hava yolunu, halkın yolu haline getirdik. Eskiden lüks otobüs fiyatına şimdi uçakla gidebiliyorsun. 

Şu anda Afrin, Fırat Kalkanı için de bir mehter marşı yazılamaz mı?

'TEMENNİ EDERİM, AFRİN AKŞAMA KADAR TAMAMEN DÜŞMÜŞ OLUR'

Afrin'deki ne kadar terörist etkisiz hale getirildi diye son rakamları alayım istedim, 3444 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'e biraz daha yaklaştık temenni ederim ki, akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur. Haber geldiği anda önce ben sonra siz Afrin'e beraber gideceğiz.

Tabii işimiz kolay değil. Batı gibi sivilleri öldürmüyoruz. Ruanda'da Libya'da on binleri yüz binleri öldürdüler. Önce bunların hesabını versinler. Irak'ta on binleri yüz binleri öldürenler bunun hesabını versinler. Türkiye sivilleri öldürmeyi hedef alsaydı, Afrin şu anda çoktan bitmişti.

Siviller arabalara bindirilerek koridordan çıkarılıyor. Benim Mehmedim, yere atılan kuranı yerden kaldırırken el yapımı bombayla şehit ediliyor. Mehmedim her türlü hassasiyeti gösteriyor. Biraz uzuyor ama neticesi hayır olacak. Haber geldiği anda önce ben, sonra sizle beraber gideceğiz. Sanatçılar, sporcular beraber sınıra gidelim diyorlar, inşallah... Şair ne diyor, yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan, yürüyeceksin muhtarlar yürüyecek arkandan.

34 yıllık terörle mücadele dönemimizi hakkıyla ifade edecek bir şiirimiz, bir marşımız da yok. Fırat Kalkanı, Afrin... Biz bununla ilgili adeta bir İstiklal Marşı gibi demeyeyim ama ona yetişemezler. Hiç olmazsa bir Mehter Marşı gibi bir marşı da yazamazlar mı? Bunu hazırlasınlar. Evde torunum bile Mehter Marşı ile yürüyor. Askerimizi de yeni marşlarla yürütelim. 15 Temmuz'u da Akif gibi anlatacak bir marşımız da mevcut değil. Şiirlerini yüreğiyle yazan şairlerimize çok önemli görevler düşüyor."