Ensar Vakfı Başkanı'ndan tehditler: Hukuki süreç başlatacağız

Karaman'da çocukların cinsel istismara uğradığı skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu,"Barolar ve bu düşüncede olan sivil toplumdan müdahillik talebinde bulunan, ortak hareket eden herkesin düşüncesi, adeta 'duruşmayı sabote etmekti" dedi. Dilberoğlu, hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.
Perşembe, 21 Nisan 2016 02:20

Karaman'da 45 çocuğu cinsel istismara uğradığı iddia edilen ve 10 çocuğun uğradığı cinsel istismarın belgelendiği skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, bugün görülen Ensar davasının ardından Karaman Adliyesi'nin önünde açıklamada bulundu.

"Duruşma salonunda, çocukların ve mağdur ailelerinin hukukunu korumaktan ziyade, vakıflar ve sivil toplum üzerinden siyaset hesabı güden, 'tecavüz siyaseti' yapmak isteyen bir takım gruplar, özellikle barolar, devrimci gelenekten geldiğini söyleyen, sanığın da bazen işine yarayacak şekilde yargılamayı uzatacak beyanlarda bulundular" diyen Dilberoğlu, istismarcı öğretmen Muharrem Büyüktürk'ün yagılanmasının uzun sürmesini "30'a yakın baro müdahil oldu" sözleriyle savundu.

"Baroların büyük kısmı dosyayı incelemediklerini, dosyaya vakıf olmadıklarını belirterek, dosyanın genişletilmesiyle ilgili talepte bulundular. Bunun için de ek süre istediler. Dosyayı uzatmaya yönelik bir hareketti. Mahkeme itibar etmedi ve tüm talepleri reddetti. Barolar ve bu düşüncede olan sivil toplumdan müdahillik talebinde bulunan, ortak hareket eden herkesin düşüncesi, adeta 'duruşmayı sabote etmekti'. İstedikleri; bu dosya kapanmasın, mümkün olduğunca Türkiye gündeminde konuşulur olsundu. Böyle bir düşünceyle çocuklara ve ailelere ne kadar faydalı olabilirler, herkesin vicdanına bırakıyorum ama görüşleri, hareketleri, talepleri mahkeme tarafından kabul görmedi" diyen Dilberoğlu, yapılanların hepsinin "manipülasyon" olduğunu iddia etti.

Dilberoğlu şöyle devam etti:

"Mahkeme hızlı şekilde dosyayı karara bağladı. Amaçları, hep bu işin uzamasını ve gündemde kalmasını sağlamaktı. Mahkeme bu oyunu bozdu. Bugün itibariyle bu sapık ruhlu kişi cezasını buldu. Dosyanın en kısa sürede kesinleşmesi, cezanın infazı en önemli takip edeceğimiz gündem. Bugün kendi içimizde de değerlendireceğiz. Hukuki olmayan şeyler de yaşadık. Sivil topluma, Ensar Vakfımıza, gönüllü çalışan, hiçbir kabahati olmayan bir çok kesime ağır hakaretlerde, ithamlarda bulunuldu. 'Tecavüzcü' yaftası yapıştırıldı. Algı oluşturulmaya çalışıldı. Buna yönelik hukuki süreç başlatacağız. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz. Bunla ilgili hesap sorulması gerekiyorsa, fütursuz şekilde kürsülerden, canlı yayınlardan, sosyal medyadan bu konuda ağzına gelen her şeyi söyleyen, tehdit eden, hakaret eden herkes hakkında hukuki süreç başlatacağız"