Elektrikli süpürgede yeni dönem: Yarın başlıyor...

Elektrikli süpürgeler 1 Eylül'den itibaren enerji etiketi olmadan satışa sunulamayacak. Elektrik süpürgesinin elektrik tüketimi 900 watt/saat ile sınırlanacak.
Perşembe, 31 Ağustos 2017 11:56

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının AB mevzuatı uyum çalışmaları çerçevesinde hazırlanan Elektrik Süpürgeleri ile ilgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliği, Ocak 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bakanlık aynı zamanda oluşturulan kıstasları 1 Ocak 2016'da üretici firmalara deklare etti. Söz konusu tebliğ ile, elektrik süpürgelerinin yıllık enerji tüketimi, motor gücü, havayla yayılan akustik gürültü emisyonu ve motor işletim ömrü yeniden düzenlenmişti. Yapılan düzenleme 1 Eylül 2017 itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Buna göre artık elektrikli süpürgeler enerji verimliliği etiketi olmadan raflara konulamayacak tüketimleri de 900 watt/saati geçemeyecek. Uzmanlar düzenlemeyle birlikte yıllık elektrik tüketiminde yaklaşık 1 milyar liralık tasarruf sağlanacağını öngörüyor.

Elektrikli süpürge seçiminde genellikle motorun elektrik sarfiyatı ne kadar yüksekse o oranda daha güçlü emiş gücüne sahip olacağı algısıyla alışveriş yapan tüketici, artık enerji verimliliği etiketine göre hareket edecek.