Diyanet hastanelere el attı: Tıp bilimi yerine manevi rehberlik!

Diyanet İşleri Başkanlığının geçen yıl 6 ilde başlattığı "hastalara manevi destek" projesi, bu yıl 8 ilde daha yaygınlaştırılacak. Diyanet ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokole göre hasta, hasta yakını ve hastane personeline "manevi hizmet" verilecek! Diyanet'in hedefi 3 yılda 81 ilde tüm hastaneleri dinselleştirmek!
Haber Merkezi
Cuma, 25 Kasım 2016 14:41

Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim, akademi, kültür, sigara ve alkolizmle mücadele alanlarından sonra şimdi de tıp alanına el attı!

Hastanelerde "manevi rehberlik ve destek hizmeti" adı altında sürdürülen hastane yaşamını ve tıp alanını dinselleştirme projesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol sonrası hayata geçmişti. Geçen yıl 6 ilde "hasta ve hasta yakınları ile sağlık personeline manevi destek" projesi uygulamasının, bu yıl 8 ilde daha hayata geçirileceği duyuruldu. 

Geçen yıl eğitimden geçirilen personel Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Ordu ve Samsun'daki hastanelerde göreve başlamıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu "proje"nin yaygınlaştırılması için 76 personeli daha bu konuda "eğitti."

Şimdi de proje Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Konya ve Sakarya'da bulunan hastanelerde uygulanacak.

Yaklaşık bir ay süren eğitim kapsamında, personele şu başlıklarda "ders"ler verildi:

  • Din
  • Maneviyat ve ruh sağlığı
  • Din ve tıp ilişkisi
  • Hastanede dini hayat
  • Dini danışmanlığın teorik temelleri
  • Hastanede manevi destek hizmetleri tarihçesi

DİYANETİN HEDEFİ: 3 YIL İÇİNDE 81 İLDE!

Sağlık Bakanlığı ile ortak belirlenen hastanelerde görevlendirilecek olan manevi rehberler, hasta, hasta yakını ve sağlık personeline destek olacak. Hastanelerde kendilerine özel oda tahsis edilecek manevi rehberler haftada 4 gün, en az 4 saat görev yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu uygulamayı 3 yıl içinde 81 ilde yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.