'Dilan çok güzeldi, bir adama verileceğini bildiği için kendini öldürdü...'

Bu sözler IŞİD vahşetinin kısa bir özeti aslında: "Bir gün bize dans kostümlerine benzeyen kıyafetler verdiler. Banyo yapıp bunları giymemizi söylediler. Dilan banyoda kendini öldürdü. Bileklerini kesip kendini astı. Dilan çok güzeldi ve sanırım bir adama verileceğini bildiği için kendini öldürdü."
Haber Merkezi
Çarşamba, 24 Aralık 2014 10:00

Uluslararası Af Örgütü, dün "Cehennemden kaçış - Irak'ta İslam Devleti esaretinde işkence, cinsel kölelik" adlı bir rapor yayınladı. IŞİD'in Ezidilere yönelik uyguladığı vahşeti gözler önüne seren raporda, IŞİD militanlarına ya da onların destekçikerine "satılan" ya da "hediye" olarak verilen, onlarla zorla evlendirilen yüzlerce Ezidi kadın ve kız çocuğunun yaşadıklarına yer verildi.

'TECAVÜZ SİLAH OLARAK KULLANILIYOR'

Kuzey Irak'ta eskiden esir tutulan 40'tan fazla kişiyle görüşen Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Kriz Danışmanı Donatella Rovera, "Yüzlerce Ezidi kadın ve kız çocuğunun hayatı, İslam Devleti esaretinde yaşadıkları cinsel şiddet ve cinsel köleliğin dehşeti yüzünden paramparça oldu. Cinsel köle olarak tutulanların çoğu çocuk; 14-15 ve hatta daha genç yaştaki kız çocukları. İslam Devleti savaşçıları savaş suçuna ve insanlığa karşı suça varacak şekilde, tecavüzü saldırılarında silah olarak kullanıyor" diye konuştu.

19 YAŞINDAKİ DİLAN...

IŞİD'in vahşetine maruz kalan kadın ve çocukların kendilerini öldürme noktasına geldiğinin belirtilirken, 19 yaşındaki Dilan'ın ağabeyi Uluslararası Af Örgütü'ne, kız kardeşinin Musul'da esir tutulduğu sırada tecavüze uğrama korkusu ile intihar ettiğini anlattı. Dilan ve aralarında 10 ve 12 yaşında iki kız çocuğunun da olduğu diğer 20 kız çocuğu ile aynı odada tutulan kızlardan biri Uluslararası Af Örgütü'ne yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bir gün bize dans kostümlerine benzeyen kıyafetler verdiler. Banyo yapıp bunları giymemizi söylediler. Dilan banyoda kendini öldürdü. Bileklerini kesip kendini astı. Dilan çok güzeldi ve sanırım bir adama verileceğini bildiği için kendini  öldürdü." Bunları anlatan kız daha sonra kaçmayı başaranların arasındaydı.

EŞARPLA BOĞMAYA ÇALIŞTILAR

IŞİD tarafından esir tutulanlardan biri olan 27 yaşındaki Vafa, Uluslararası Af Örgütü'ne kendisinin ve kız kardeşinin, kendilerini esir tutan kişi tarafından zorla evlendirilmekle tehdit edildiğini anlattı. İki kız ertesi gece kendilerini öldürmeye kalkmış. Kendilerini eşarpla boğmaya çalışmışlar ama aynı odada kalan diğer iki kız uyanıp onları durdurmuş. Vafa o geceyi şöyle anlattı: "Eşarpları boynumuzun etrafına doladık ve karşılıklı olarak çekebildiğimiz kadar çektik, sonra ben bayıldım... Birkaç gün konuşamadım."

AİLEME NE OLACAK?

Sincar Dağı yakınında bir köyden olan 16 yaşındaki Randa, birçok akrabası ile birlikte kaçırıldı. Bunların arasında karnı burnunda annesi de bulunuyordu. Randa kendisinden iki kat daha yaşlı olan ve kendisine tecavüz eden bir adama "satıldı" ya da "hediye" olarak verildi. Çektiği çileyi Uluslararası Af Örgütü'ne şöyle anlattı: "Bana ve aileme yaptıkları çok acı vericiydi. Daesh hayatlarımızı mahvetti... Aileme ne olacak? Onları bir daha görebilecek miyim bilmiyorum."

HAYATTA KALANLARIN DURUMU
Raporda hayatta kalan Ezidi kadınlarının durumuna da dikkat çekilirken, Kriz Danışmanı Donatella Rovera, "Cinsel saldırıdan kurtulanlara tıbbi ve diğer açılardan destek sağlayan Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Birleşmiş Milletler ve insani yardım örgütleri çabalarını artırmalı. Hızlı ve proaktif bir şekilde kendilerine ihtiyacı olanlara erişebildiklerini güvence altına almalılar. Aynı zamanda kadınlar ve kız çocukları kendilerine destek vereceklerin olduğu konusunda bilgilendirilmeli" diyor.