Cinsel istismar sanığına 'saygın tutum' indirimi!

Diyarbakır'da 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 9 yıl hapis cezasına çarptırılan 18 yaşındaki D.Ö.'nün cezası "cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkileri" ve "duruşmadaki saygın tutumu" gerekçesiyle 7 buçuk yıla indirildi.
DHA
Perşembe, 02 Şubat 2017 10:26

Diyarbakır'da mahkeme cinsel istismar suçundan yargılanan sanığa "saygın tutum" ve "gelecek" indirimi yaptı. 

Cinsel istismar olayı 14 Nisan 2016 günü Bağlar ilçesinde meydana geldi. 14 yaşındaki lise öğrencisi N.S. arkadaşı tarafından başka okulda öğrenci 18 yaşındaki D.Ö. ile tanıştırıldı. İki öğrenci bir süre görüşüp arkadaşlık yaptı. Olay günü okul çıkışında N.S. ile buluşan D.Ö., iddiaya göre onu bir bahaneyle arkadaşının evine götürdü.  D.Ö. burada mağdur N.S.'yi zorla eve soktu ve cinsel istismarda bulundu. Mağdurun olayı ailesine anlatması üzerine soruşturma başlatıldı ve  şüpheli D.Ö. 21 Nisan tarihinde tutuklandı. D.Ö.'nün 15 yaşından küçük bir çocuğa karşı "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarını işlediğini belirten savcı 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. 

İLK DURUŞMADA SERBEST BIRAKILDI

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık D.Ö.'nün yargılanmasına 8 Kasım günü Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Ara kararını açıklayan mahkeme ise uzun tutukluluk sürelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi uygulamaları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlali olarak kabul edilmesini dikkate alarak, 6 buçuk ay tutuklu kalan sanığın tahliyesine karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay, sanığın serbest bırakılmasının haksız ve hukuka aykırı olduğunu belirterek karara itiraz etti.

9 YIL HAPİS 7.5 YILA İNDİRİLDİ

19 Ocak günü görülen ikinci duruşmanda esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, mağdurun suç tarihinde 15 yaşından küçük olduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi. 27 Ocak günü yapılan üçüncü duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanık D.Ö.'yü "çocuğun cinsel istismarı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme kararında, "cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkileri" ve "sanığın duruşmadaki saygın tutumunu" lehine indirim sebebi sayan mahkeme, D.Ö.'nün 7 buçuk yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.