Almanya alarm vermiş, İstanbul Valisi 'teyit edilmemiş bilgi' demişti...

İki gün önce Almanya, Türkiye'deki büyükelçiliğini ve konsolosluğunu "terör tehdidi" nedeniyle kapatma kararı almıştı. İstanbul Valisi ise Almanya'ya "teessüf etmişti..."

Haber Merkezi

İstiklal Caddesi'nde yaşanan bombalı saldırının ardından tüm yurttaşların aklına Almanya'nın uyarısı gelmişti.

2 gün önce Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeir, Berlin’de yaptığı açıklamada, “Dün akşam güvenlik birimlerimize Türkiye’deki Alman temsilciliklerine yönelik saldırı ihtimali konusunda somut ve ciddiye alınması gereken bilgiler ulaştı” demişti.

Almanya’nın başta Ankara Büyükelçiliği olmak üzere, İstanbul Başkonsolosluğu ve iki kentteki Alman okullarının kapatılması talimatını verdiğini kaydeden Steinmeier, “Gerekli bir önlemdi. Alman vatandaşlarının ve buralarda çalışanların korunması öncelikli bir konu” ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra, Der Spiegel ise, saldırı istihbaratının MİT, CIA ve Kürtler tarafından Almanya'ya iletildiğini söylemişti. 

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ise Almanya'nın iddialarına tepki gösterilmiş ve şunlar söylenmişti:

Ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin 'teyide muhtaç duyumlarına' dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir. Kaynağı ve amacı kuşkulu sansasyonel ve gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını kamuoyuna saygı ile duyururuz.