Aladağ'a giden Eğitim-Sen'liler 'gerginlik çıkmasın' diye gözaltına alındı!

Adana Aladağ’da bir tarikata ait öğrenci yurdundaki yangın sonrası ilçeye gitmek isteyen Eğitim-Sen heyeti, "gerginlik yaşanmasın" denilerek gözaltına alındı. Bakanların ziyaretinden sonra serbest bırakılan Adana Eğitim-Sen Başkanı Ahmet Karagöz, “Keşke bu önlemleri yangının çıkmaması için alsalardı, çocuklarımız da ölmeseydi” dedi.

Adana Aladağ’da bir tarikat yurdunda 12 kişinin ölümüne yol açan yangın faciasını öğrendikten sonra bölgeye giden Eğitim-Sen yöneticileri gözaltına alındı. Öğretmenler, bakanlar yurttan ayrıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, Adana yangınında 6 yetkili gözaltına alındı ancak onlardan önce 4 Eğitim-Sen üyesi eğitimci gözaltına alındı.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz şunları söyledi:

“Saat 02.00 sularında Aladağ’a ulaştık. Çok yoğun güvenlik önlemi vardı. Yangının yaşandığı bölgeye gitmemize izin verilmedi. Başbakan yardımcısı ve bakanların ilçeye gelmekte olduğu söylendi. Bu arada her birimizin koluna bir polis girdi ve bizi karakola götürdüler. Başbakan Yardımcısı ve bakanlar gidene kadar karakolda bekletildik. Bizi nasıl tehlike unsuru olarak gördüler bilmiyorum. İlçede gerginlik olmasın diye gözaltına aldılar. Keşke bu önlemi çocuklarımızın ölümüne yol açan yangının çıkmaması için alsalardı” dedi.

"İLKOKULDA ÖZEL YURT AÇILAMAZ"

Yangında hayatını kaybeden çocukların 10-14 yaşında olduğuna dikkat çeken Karagöz, basına yansıyan ortaöğretim yurdu iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Mevcut yasalara göre devlet dışında kurumların ilköğretim düzeyinde yurt açamadığını belirten Karagöz, “MEB tarafından denetim yapılmadığı, yapıldıysa da görmezlikten gelindiği ortaya çıkıyor” dedi.

Devlet ücretsiz kaliteli yurt hizmetini yeterince vermediği için yoksul ailelerin çocuklarını cemaat yurtlarına teslim etmek zorunda kaldığını söyleyen Karagöz, buna yol açanların, ihmali bulunanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

"SADECE DEVLET AÇABİLİR"

Öğrenci yurdundaki yangın faciasıyla ilgili Eğitim-Sen’den yazılı açıklama yapıldı. Sadece lise ve üniversite öğrencileri için özel yurt açılabildiğinin altı çizilen açıklamada şöyle denildi:

“Aladağ’da ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında ölen çocukların 11-14 yaşları arasında ortaokul (ilköğretim ikinci kademe) öğrencileri olduğu açıktır. Temel eğitim çağındaki çocuklar için sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmesine rağmen, ortaokul öğrencilerinin bu yurda yerleştirilmesinin önünü açan herkes bu kitlesel cinayetten öncelikli olarak sorumludur.”