AKP Sözcüsü Ünal: Saadet Partisi'yle görüşme gündemimizde yok

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, seçim ittifakı için partisinin Saadet Partisi ile yeni bir görüşme planlamadığını ifade etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

NTV'de canlı yayına katılan Ünal, seçim ittifakı için "Biz yerimizde iyiyiz" açıklamasında bulunarak, Saadet Partisi ile yeni bir görüşme planlamadıklarını ifade etti.

Ünal'ın açıklamaları şu şekilde:

"Türkiye darbelerle yüzleşme imkanı yakalamıştı ama maalesef FETÖ’cü yapılanma tarafından bir kumpasa dönüştürüldü. 'Ergenekon, Balyoz kumpas davalarıydı deniyor' ama bu nitelemeyi şu şekilde anlamalıyız.

Bu milletin darbelerle yüzleşme fırsatı; yargılama ve hesaplaşma sürecinden çıkarılıp FETÖ'cü yapı tarafından bir kumpasa dönüştürüldü. Bu, ordunun içerisinde yuvalanmış darbeci generaller yoktu anlamına gelmiyor, bunlar vardı. Bunlar millet iradesinin üzerinde görüyorlardı kendilerini. AK Parti döneminde Türkiye darbelerle yüzleşme imkanı buldu ancak maalesef bu yapı işi sulandırdı. Türkiye 28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü ve 27 Mayıs’ı unutmayacak. 15 Temmuz ise darbe değil işgal girişimiydi, bunu ayrı tutmak gerekiyor.

(ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'in açıklaması) Türkiye, Suriye’deki iç savaşın tarafı değildir, Suriye'nin barış ve istikrara kavuşması için bir çaba içinde. Sınır ve iç güvenlik için yürüttüğü bir harekat var Türkiye'nin. Bunu Suriye'nin iç savaşına yönelik olarak nitelemek yanlış okumadır. Siz öncelikle Suriye'yi iyi okuyun, oradaki terörist unsurlarla işbirliği içinde hareket etmenizin NATO'nun güney sınırlarını tehdit etmesine bakın. Bunu yapacaksınız ve sonra Türkiye'ye iyi okuyun diyeceksiniz.

Şu an Afrin'le ilgili hilal tamamlandı ve Afrin terörist unsurlardan temizlenecek. Afrin'le ilgili gözlerden kaçan bir şey var. PKK'nın kurulduğu yer, merkezi, kalbi; kurulması düşünülen devletin başkenti olarak tasarlanan yer Afrin'dir. Bugün tam da Türkiye terörü kaynağında kurutuyor. Bu kadar kuyruklarına basılmış gibi bağırmalarının nedeni budur."

SEÇİM İTTİFAKI

"Geçtiğimiz günlerde bir görüşme oldu, ben de katıldım. O görüşmede Saadet Partisi tarafından ittifak zemini dile getirilmedi. Sadece uyum yasalarıyla ilgili önerilerde bulundular. Son gelişmelere bakıldığında ise, CHP'li bir parti meclisi üyesinin açıklamaları da ortada, CHP, Saadet ve İyi Parti arasında görüşmeler yapılıyor. 

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İlkeler doğrultusunda olacaksa ben olumlu bakıyorum” sözleri) Hangi ittifak ilkeler doğrultusunda olmaz ki. Bu 'Biz ittfak yapacağız ve bunu bir takım güzel sözlerle süslememiz gerek' anlamı taşıyor. Utanacak, sıkılacak bir iş yapmıyorsunuz, ittifakınızı yapabilirsiniz."