AKP: Hac organizasyonunu bize versinler, kimsenin burnu kanamaz!

Sel, deprem, iş cinayeti gibi facialarda her yıl yüzlerce insanın öldüğü, günde ortalama 5 işçinin hayatını kaybettiği Türkiye'de 13 yıldır iş başında olan AKP, hac organizasyonuna talip oldu! AKP'li Mehmet Ali Şahin, Mina’da yaşanan faciada tedbir yönünden ciddi eksiklik olduğunu belirterek, "Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah’ın izniyle" dedi.
DHA
Cuma, 25 Eylül 2015 14:25

Bayramı memleketi Karabük’te geçiren Şahin, Eflani İlçesi’nde düğün salonunda yapılan bayramlaşma programına katıldı. Konuşmasında Suudi Arabistan’da meydana gelen faciaya değinen Şahin, Mekke’de yaşanan ölümlerin üzerinde düşünmek gerektiğini belirterek, "Buna kader, vade geldi, ecel deyip geçebilir miyiz?" dedi. Mina’da yaşananların ’Ecel-i kaza’ (Bir sebebe bağlı olarak değiştirilmesi takdir edilmiş ecel) olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"2 milyon insan hacı olacak gelmiş. 2 milyon insan çok değil. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da teröre karşı miting yapıldı, 2 milyon insan vardı orada. Hiç bir olumsuzluk olmadan, hiç kimsenin burnu kanamadan dağıldılar. 2 milyon insanın Mekke’de Arafat’ta o geniş arazide ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınabilir. Tedbir açısından ciddi bir noksanlık olduğunu düşünüyorum. Bir vinç devrildi, ölenler oldu. Daha önce kazalar oldu. Her yıl binlerce hacı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş hayatlarını kaybediyorlar. Üzüntümüz büyük mübarek bayramda. 750’nin üzerinde ölü. Bundan daha fazla da yaralı var. Çok az da olsa Türk vatandaşı da var. İnşallah sayısı artmaz. Tedbir bakımından eksiklik var."

"BİZE VERSİNLER KİMSENİN BURNU KANAMAZ"
Mekke ve çevresinin Suudi Arabistan toprakları içinde olduğunu, ama o kutsal mekanların tüm Müslümanlara ait olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Oradaki güvenlik sorununu çözmek için Müslüman ülkelerin bir araya gelerek bir çözüm geliştirmelerinde yarar var. Efendim, ’Oradan gelen, buradan gelen sıkışmışlar birbirlerini ezmişler.’ Olacak şey mi? Dünyaya bunu nasıl izah edersiniz? İzahı var mı? Bine yakın insan, 750 kişi hayatını kaybetmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin. Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah’ın izniyle. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum; Verin bize, Türkiye’ye. Türkiye olarak oradaki organizasyonu çok nizami bir şekilde hallederiz, çözeriz."

"KARDEŞİM TEDBİR ALACAKSIN"

Suudi yetkililerin faciayla ilgili kurallara uymadıkları gerekçesiyle hacıları suçladığını hatırlatan Şahin, "Kardeşim tedbiri sen alacaksın. Düzeni sen sağlayacaksın. Onları yönlendireceksin. Afrika’dan gelmişler. Yol, iz bilmeyebilirler. Onları öğretecek, yol gösterecek sizsiniz. Yönlendirme levhaları, hatta insanlarla onlara rehberlik edecek sizsiniz. Bunun mazereti olamaz. İhmal sonucu ölümler meydana gelmiştir. Bundan sonra bunların yaşanmamasını diliyorum" dedi.

ŞAHİN'İN BU SÖZLERİ, AKLA ÖMER DİNÇER'İ GETİRDİ

Mehmet Ali Şahin'in bu çıkışı akıllara, 2010'da Şili'de 69 gün mahsur kalan 33 madenciyle ilgili olarak "Biz olsak 3 günde kurtarırdık" diyen dönemin AKP'li Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'i getirdi. Dinçer'in bu sözlerinden 4 yıl sonra Soma'da 301 madenci günlerce toprak altından çıkarılamamıştı.