ABD'de Zarrab iddianamesine Türkiye de girdi

Tatil amacıyla geldiği Miami’de tutuklanan Rıza Sarraf’ın hâkim karşısına çıkacağı New York’a sevk yolculuğu sürerken dava dosyasının resmi kayıtlarındaki belgelerde dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıktı.
Salı, 19 Nisan 2016 08:17

Amerika’nın Sesi'nde yer alan habere göre, Amerikan federal adli sistemi resmi kayıtlarına göre, Savcı Bharara'nın Rıza Sarraf hakkında hazırladığı iddianamenin 17 Aralık 2015 tarihinde işleme konulduğu ve soruşturmanın başladığı resmi tarihin, Türkiye’de ‘17 Aralık Rüşvet Skandalı’ olarak anılan soruşturmanın tam ikinci yıl dönümünde denk gelen, ’17 Aralık 2015’ tarihinde resmen başlatıldığı ortaya çıktı.

Soruşturmanın başlatıldığı 17 Aralık’tan itibaren iddianamenin gizli olarak sisteme girildiği, gizlilik kararının da Sarraf’ ın Miami’de tutuklanmasının ardından 21 Mart 2016 tarihinde kaldırılarak iddianamenin kamuoyuyla paylaşıldığı belgelerde açıkça görülüyor.

YENİ İDDİANAME'DE 'TÜRKİYE' VURGUSU 

Dava dosyasından diğer önemli bir ayrıntı da, savcı Bharara’ nın ilk hazırladığı iddianamede değişiklikler yapması oldu. Daha önce kamuoyuyla paylaşılan iddianamenin, savcı Bharara tarafından 30 Mart 2016’da değiştirildiği ve yerine yeni eklemeler yapıldığı bir iddianamenin konulduğu tespit edildi.

Yeni eklerin yapıldığı iddianamede ise en dikkat çeken bölüm, Rıza Sarraf’ ın işlediği suçlar için yer olarak dört ayrı bölümde ‘ Türkiye’nin de gösterilmesi oldu.

İddianamede yapılan değişiklikte Sarraf’a yöneltilen; ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak için işbirliği yapmak, İran’a karşı uygulanan uluslararası ambargoyu delmek, banka sahteciliği yapmak ve kara para aklamak suçlamalarının başına bu suçları işlendiği yer olarak Türkiye de gösterildi. Ayrıca New York ve Birleşik Arap Emirlikleri de suçların işlendiği yerler olarak Türkiye ile birlikte iddianame de yer aldı.

İddianamede yapılan değişiklikte işlenen suçların tarihiyle ilgili değişiklikler de yapıldığı belirlendi. Önceki iddianamede yer alan suçların işlenme tarihi olarak 2010 ile 2014 yılı gösterilirken iddianamede yapılan değişiklikle suçların işlendiği tarih aralığı 2010 yılı ile 2015 yılın sonuna kadar olarak gösterildi.

Sarraf ile ilgili tüm suçlamalarla ilgili maddelerin başına yeni tarih dilimleriyle birlikte, ‘Rıza Sarraf, New York, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve her nerede bu suçlar işlendiyse' ifadesi getirildi.

İddianamede yapılan değişiklikle ayrıca New York’ta ismi gizli tutulan bir Çin bankasının aracı olarak kullanıldığı belirtildi.