Taraftarlar: 'Metin Kurt'un mücadelesi mücadelemizdir'

Bugün hayatını kaybeden devrimci spor emekçisi efsane sol açık Metin Kurt için taraftar grupları bir araya gelerek ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''Mücadelesi mücadelemizdir" denildi.
Cuma, 24 Ağustos 2012 20:41

Devrimci spor emekçisi Metin Kurt'un bugün yaşamını yitirmesi üzerine taraftar grupları ortak açıklama yaptı.

Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) Kurucu Başkanı ve Amatör Sporcular Derneği kurucusu Metin Kurt için bir araya gelen KaraKızıl (Gençlerbirliği), Ya Basta (Göztepe), Boranlar (Kartalspor), Beleştepe (Beşiktaş), Tekyumruk (Galatasaray), Sol Açık (Fenerbahçe), Mavi Ateş (Karabükspor), Yüksel ki Sen Kararsın Ay (Altay), Alkaralar (Gençlerbirliği), KemenCHE (Trabzonspor) , Halkın Takımı (Beşiktaş), Dev-Nurtepe (Nurtepespor), Tatangalar (Sakaryaspor), Taraftar Hakları Derneği ve Forza Livorno, "Mücadelesi mücadelemizdir" dedi.

''Devrimci spor emekçisi Metin Kurt'u kaybettik!'' başlıklı açıklamanın tam metni şöyle:

''Bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Metin Kurt’un ölüm haberi tüm Türkiye'yi olduğu gibi bizleri de derinden sarstı.

Bundan tam 36 yıl önce, yani 1976’da, Galatasaray’da oynuyorken Türkiye Kupası finalini oynamaya hak kazandıklarında vaat edilen 10 bin TL primin ödenmemesi üzerine greve gitmişti. Spor emekçilerinin örgütlenmesi için de uzun süredir mücadelesine devam etmekteydi. En son Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nın kuruluşunda yer almıştı.

Metin Kurt, Endüstriyel Futbola karşı emekten yana direnişin sembolü olagelmiştir bu topraklarda. Futbolun gün geçtikçe sermayenin çarklarının sağlam bir parçası olduğu dönemlerde, bir sol açığın duruşunun neleri değiştirebileceğini görüp öğrendik ondan. Birçok kez panellerde ve sohbetlerde dinledik onu. Birlikte sendikal hakları için mücadele eden UPS işçileri için sokağa çıktık. Arena stadında kendini bilmezlerin sözlerine karşı hem İstanbul'da hem de İzmir'de bizlerle beraber sesini yükseltti.

Metin Kurt, futbolda, efendiliğiyle, dürüstlüğüyle birçok örnek futbolcu ve spor insanı kazandırmış, bu kişiler sembol isimler olmuşlardır. O, Türkiye’de ilk defa, futbolda emekçilerin haklarını savunmak için ortak bir şekilde greve gidilmesini, tüm spor branşlarında örgütlenilmesi gerektiğini bizlere öğretti. O, sadece ve sadece büyük bir futbol yıldızı olarak hatırlanabilirdi. Fakat O, yaptıklarıyla ve yapmak istedikleriyle başka bir futbolun olduğunu söyleyenlerin ve tüm emekçilerin unutulmaz efsanesi, Metin Abisi oldu.

O’nu son yolculuğuna uğurlarken mücadelesinin mücadelemiz olduğunu, her zaman spor emekçilerinin ve taraftarlarının örgütlenmesi ve hakları için her türlü mücadelenin içerisinde yer alacağımızı bildiririz.

Hoşça kal SOL ÇİZGİ…"

(soL-Spor)