Kadıköylü Galatasaraylılardan Belediye'ye ilanlı tweet tepkisi

Kadıköy Belediyesi'nin derbi günü attığı 'tweet'e Galatasaraylılardan ilanlı tepki geldi. 'Sergilenen yönetim katlanılamaz hale gelmiştir' denilen ilanda Belediye'nin Fenerbahçe konusunda taraf tuttuğu belirtilerek attığı tweeti silmesi yönünde çağrı yapıldı.
soL - Haber Merkezi
Perşembe, 27 Şubat 2020 12:11

Kadıköy Belediyesi'nin Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki derbi maçından önce resmi Twitter hesabından paylaştığı iletiye, Kadıköy'de yaşayan Galatasaraylılar tarafından oluşturulan 'Kadıköy Sivil Galatasaray İnisiyatifi'nden tepki geldi.

Cumhuriyet gazetesine tam sayfa ilan veren Kadıköy Sivil Galatasaray İnisiyatifi, Kadıköy Belediyesi'nin, Fenerbahçe'nin resmi organı gibi tavır sergilediğini belirterek, seçmenlerinin en temel haklarını pervasızca umursamamaya devam ettiği savunuldu.

İlanda, Kadıköy Belediyesi'nin bir süreden bu yana sergilediği tavrın artık katlanılamaz hale geldiği belirtildi. Kadıköy Belediyesine kamuoyuna açıklama yapma ve tweeti silme çağrısı yapıldı.

Kadıköy Sivil Galatasaray İnisiyatifi'nin Cumhuriyet gazetesine verdiği tam sayfa ilan şöyle:

''Kadıköy Belediyesi'nin 23.02.2020 tarihli saat 09.38'de @kadikoybelediye resmi Twitter hesabından yaptığı Fenerbahçe Spor Kulübü logolu #FenerinMaçıVar hashtag'li paylaşımı silmediği ve bununla ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama getirmediği taktirde; bu hususun farklı takımlara gönül vermiş Kadıköy sakinlerine yönelik açık ve net bir saygısızlık anlamına geleceğini belirtiriz. Ayrıca bu hususun, söz konusu tarafgir ve yanlı tutumu benimsemeyen ilçe sakinlerinin bundan sonraki ilk demokratik haklarının kullanımında belirleyici rol oynayacağını da kamuoyuna tüm açıklığıyla ve saygımızla bildirmek isteriz."

#KadıköylüyüzGalatasaraylıyız hastagi ile sosyal medyada belediyeye tepki geldi. 

KADIKÖY BELEDİYESİ GAZETEYE VERİLEN İLANA YANIT VERDİ

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe-Galatasaray derbisi nedeniyle açıklama yapan Kadıköylü Galatasaraylıların gazete ilanına açıklama yaparak yanıt verdi. Belediye tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya hesaplarından trafik yoğunluğuna dikkat çekmek amacıyla paylaşım yapıldığı söylendi ve her hafta aynı etiketin kullanıldığına dikkat çekildi.

Belediye tarasından yapılan açıklamamanın tamamı:  

''Kadıköy'de Yaşayan Sevgili Futbolseverler,

Biliyorsunuz yaşanan terör olayları sonrası Valilik kararıyla maç öncesi alınan güvenlik önlemleri artırıldı. Kadıköy’de maç günleri, trafik nedeniyle hayat durma noktasına geliyor. Valilik ve Emniyet’le yapılan tüm görüşmelere rağmen kapama kararında henüz bir değişiklik olmadı. Biz de bu yüzden Kadıköy'de bu sorunu yaşayanlara sesimizi duyurmak istedik.

Özellikle derbi maçlarında rakip takım taraftarlarının maçlara bireysel gelmesi yasaklandığı için, içeriği Fenerbahçe taraftarına yönelik hazırlayarak şehir içi araç yoğunluğunun önüne geçilmesini amaçladık. Sesimizi taraftarlara duyurabilmek için de Türkiye Süper Ligi 2020 sezonun ikinci yarısı itibariyle semtimizin takımı Fenerbahçe'nin maç günlerinde #FenerinMaçıVar etiketini kullanıyoruz. Daha önce Başakşehir, Alanyaspor, Kırklareli Spor maçlarını da aynı görsel ve aynı söylemle paylaştık.

Maç günü ayrıca Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı'nın hesabından her iki kulüp için tebrik mesajı yayınladık ve uzun yıllardır devam eden rekabetin sonucu ne olursa olsun sportmence geçmesi adına kurum olarak niyetimizi açıkça ifade ettik. Zaten fark etmişsinizdir, şikayet konusu olan paylaşım sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.''

Kadıköy Belediyesi