Müftülük hutbe okuttu: Grev caiz değil!

120 işçinin grevde olduğu Düzce'de müftülük camilerden okuttuğu hutbede grev yapmanın "insanı ağır dini mesuliyet altına sokacağını" söyledi!

Düzce'de müftülük, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için 120 işçinin işten çıkarılmasının ardından camilerde okuttuğu hutbeyle işverenlere destek verdi. Cemaate okunan hutbede "İşi gereğinden fazla yavaşlatmak ve işyerine zarar vermek, kârı ve kârlılığı azaltıcı davranışlarda bulunmak çalışanı ağır dini mesuliyet altına sokar" denildi.

ANF'de yer alan habere göre, dört aydan bu yana Mas-Daf fabrikasındaki işlerinden atılan 120 işçinin direnişine sahne olan Düzce'de müftülük tartışmalı bir hutbenin altına imza attı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran eylemlere imza atan Mas-Daf işçilerini kovan patronlara destek veren hutbe 29 Nisan günü kılınan Cuma namazında okundu.

İslam'a göre dünya ve âhiret mutluluğunun temelinin çalışmadan, alınteri dökmekten ve helal kazançtan geçtiğinin vurgulandığı hutbede “İşi gereğinden fazla yavaşlatmak veya işyerine zarar vermek, kârı ve kârlılığı azaltıcı davranışlarda bulunmak, çalışanı ağır dini mesuliyet altına koyar" diyerek grevin günah olduğu ifade ediliyor.

Gölkaya İlçesine bağlı Kuyudüzü Mahalle Camii imamı-hatibi Nevzat Özal tarafından hazırlanan ve Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından da onaylanan metin Düzce'nin tüm camiilerindeki cemaate duyuruldu.

Diyanet daha önce de Ankara'daki camiilerde yılbaşı öncesinde okutulan hutbede "Yılbaşı çerçevesinde yapılan kutlamalar, esasen bizim milletimiz yönünden dini, ahlaki, kültürel ve geleneksel hiçbir temele sahip değildir. Aklı ve sağlığı tehdit eden içki tüketimini, aile bütçesini tahrip eden kumarı, savurganlığı ve cinsel taşkınlıkları dini, milli ve ahlaki değerlerimizle bağdaştırmak asla mümkün değildir" ifadelerine yer vermişti.