Lastik işçisi basınç oluşturuyor

Lastik-İş Sendikası, delege seçimleri öncesinde atılan işçilerin adaylık başvurularını tüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Ancak işçiler hakim huzurunda adaylıklarını kabul ettirdi.
Perşembe, 12 Mart 2009 10:28

soL (Kocaeli) Kriz bahane edilerek Brisa'dan çıkarılan 64 işçiden 30'u, delege seçimlerinde aday olabilmek amacıyla başvurmak için gittikleri Lastik-İş Kocaeli Şubesi'nden adeta kovuldu. Başvuruları "üyelikleri düştüğü" gerekçesiyle geri çevrilen eski Brisa işçileri ile sendika yöneticileri arasında gergin anlar yaşandı. Kocaeli 4. İş Mahkemesi'ne başvuran işçiler, hakim huzurunda adaylık başvurusu yaptı.

Gerginlik yaşandı
Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nin delege seçimlerini 24 Mart'ta yapacağını açıklaması üzerine, bir süre önce Brisa'dan çıkartılan işçilerden 30'u da delege adaylığı için başvuru yapmak istedi. Şube binasında mali sekreter Erol Erdem'le görüşen işçilerin talebi "Üyeliğiniz ve adaylığınız, tüzük gereği işten ayrıldığınızda biter" diye reddedildi. Bu sırada, Mali Sekreter Erdem ile işçiler birbirinin üzerine yürüyünce gergin anlar yaşandı.

Tüzük gerekçe
Şube İdari Sekreteri İsmail Kandaz da, adaylık başvurusunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, başvuru sahiplerine şunları söyledi: ''Tüzükte, işyerinde çalışan üyeler delege adayı olabilir diyor. İşyerinde çalışan üyelere göre seçim yapmak zorundayız. Hiçbiriniz şu anda işyerinde faal olarak çalışan durumda değilsiniz. Bizi bağlayan tüzüğümüz ve avukatlarımızın söyledikleridir."

Hakim huzurunda kabul edildi
Başvurularının kabul edilmediğini tespit ettirmek için avukatları aracılığıyla 4. İş Mahkemesi'ne başvuran işçiler, hakim eşliğinde yeniden sendikaya gitti. Bunun üzerine, işçilerin delege adaylığı için başvuruları kabul edildi. Daha sonra işçiler adına açıklama yapan Adnan Özkanlı, "Başvurularımız hakim huzurunda kabul ediyor. Böyle olmasını istemezdik" dedi.

Pirelli işçileri de başvurdu
Öte yandan Türk Pirelli'den geçen yıl atılan ve açtıkları tüm davaları kazanan 6 işyeri temsilcisi ve kriz gerekçesiyle geçen ay işten çıkarılan 30 işçi de, delege adaylığı için başvurdu. Sendika, Türk Pirelli işçilerinin de başvurularını kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler İş Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Hakim nezaretinde başvuruda bulunmak üzere sendikaya giden işçilere, kapılar açılmadı. Sürenin dolmasına 25 dakika kala kapıların kilitlenmesi, işçiler tarafından tepkiyle karşılandı.