İşten çıkarılan sağlık emekçileri D-100’ü trafiğe kapattı

Süreyyapaşa Hastanesi’nden kendilerine dayatılan ibranameyi imzalamadıkları için çıkarılan Dev Sağlık İş üyeleri D-100 karayolunu 10 dakika boyunca trafiğe kapattı.
Perşembe, 20 Eylül 2012 20:47

İstanbul’da bir grup Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş) üyesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan üç kişinin haksız olarak işten çıkarıldığını belirterek D-100 karayolunda 10 dakika boyunca trafiği durdurdu.

Hastanenin yemekhanesindeki işçilerin alacaklarını aldıkları yönündeki ibranameyi imzalamadıkları için işten çıkarıldıklarını belirten işçiler, “İşimizi geri istiyoruz” pankartıyla yürüdükleri E-5 karayolunu trafiğe kapattı.

İşten çıkarılan kadın bir işçi yolu kapatan grup adına yaptığı açıklamada, bütünüyle gerçek dışı olarak “tüm haklarını aldıkları” yönündeki asılsız ve yasadışı ibranameyi imzalamadıkları için işten çıkarıldıklarını dile getirdi. Açıklama şu sözlerle sürdürüldü:

“Bizler yıllardır bu hastanelerde çeşitli taşeron şirketler aracılığıyla, sürekli yapılan girdi çıktılarla çalıştırılan ve böylelikle başta iş güvencesi olmak üzere çalışma saatleri, yıllık izinler, fazla mesailer gibi kazanılmış tüm hakları elinden alınan emekçileriz. Bugün burada da gördüğümüz ve yaşadığımız gibi taşeron sistem bütünüyle haksızdır, hukuksuzdur, keyfiyettir ve köleliktir. Bu nedenle Süreyyapaşa'da ve ülkenin onlarca hastanesinde sendikalaşan on binlerce işçi olarak bizler, taşeron sistemini ortadan kaldırmakta kararlıyız.”

(soL - Haber Merkezi)