Dışarıdaki gazeteciler ÇGD'de örgütlenmeye çağırıyor!

‘Dışarıdaki Gazeteciler’ tüm meslektaşlarını Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde örgütlenmeye çağırıyor.
Çarşamba, 05 Aralık 2012 14:51

Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi’ni yeni bir anlayışla örgütlemek için meslektaşlarını 7 Aralık Cuma günkü toplantıya davet eden Dışarıdaki Gazeteciler’in çağrı metni şöyle:

Haydi ÇGD’ye
"ANGA’dan DG’ye uzun soluklu bir mücadeleyi sırtlayan gazeteciler, kalıcı bir mesleki örgütlenmeyi beraberce örmek için tüm meslektaşlarını Çağdaş Gazeteciler Derneği’ne katılmaya ve bu süreci konuşmak üzere 7 Aralık Cuma akşamı saat 19.30′da Makine Mühendisleri Odası 4. Kat Büyük Salon’da buluşmaya çağırıyor.

Bu bir Şık-Şener davası değil!
3 Mart 2011′de Ahmet Şık ve Nedim Şener’in gözaltına alınmasıyla başladı yürüyüşümüz… ANGA (Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşları) adı altında buluştuk. Bir yılı aşkın süre iki meslektaşımızı hiç yalnız bırakmadık, her duruşmada adliye önündeydik, her fırsatta alanlardaydık. Bu iki isim simgeydi bizim için, basın özgürlüğü mücadelesinin simgesi… Giderek kampanyamız iki isimle ifade edilemeyecek kadar büyüdü. Özgür Gündem’e yayın durdurma cezası verilirken de oradaydık, Devrimci Karargâh davasında meslektaşlarımız yargılanırken de…

“Bir gazeteci bile tutukluysa, hepimiz tutukluyuz” dedik
Ve Ahmet Şık ile Nedim Şener tahliye oldu. 1 Mayıs alanına çıkarken adımız “Dışarıdaki Gazeteciler” (DG) oldu. Çünkü, içeride tek bir meslektaşımız tutsak kaldığı sürece, dışarıda hiçbirimiz özgür olamayacağız. Meslektaşlarımızın ve mesleğimizin yargılandığı Devrimci Karargah, KCK Basın, OdaTV davalarının takipçisi olmaya devam ettik, ayrım gözetmeksizin meslektaşlarımızın yanında olmayı sürdürdük. Açlık grevine giren gazetecilerin de yanındaydık, Suriye’de hayatı tehlikede olan gazetecilerin de… Sonra çabamızı sokaktan yazıya taşıdık. Kollarımızı sıvadık web sitemizi açtık. “Hepimizi tutsak eden aynı iktidar,” dedik, “Mücadelemizi ortaklaştıralım” dedik. Dışarıdaki Gazeteciler sitesinde, KCK, OdaTV, Ergenekon, Devrimci Karargâh gibi davalardan sanık arkadaşlarımız birbirleri için yazdı. Her bir “ileri demokrasi” mağduru, bir diğeriyle duygudaşlık kurdu. Yürüyüşümüzün başından beri yanımızda olan kalemler yazılarıyla bize destek verdi.

Artık örgütlenmeliyiz!
Sevgili meslektaşlarımız, biz bir grup gazeteci DG’de birbirimizi bulduk, mesleğimizi savunmak dışında hiçbir motivasyonumuz olmaksızın iki yıldır kesintisiz bir mücadele veriyoruz. Bu dayanışmayı bir ileri boyuta taşımanın zamanının geldiğine inanıyoruz. Tutuklu gazeteciler sorunu başta olmak üzere, mesleğimizin, meslektaşlarımızın sorunlarına hep birlikte çözümler üretmek, özlük haklarımızı savunmak için daha kapsayıcı bir çatı altında bir araya gelmeye ihtiyacımız var.

Bütün meslektaşlarımızı bekliyoruz
Çağrımız bütün gazetecilere, gelin bu örgütlenmeyi hep birlikte inşa edelim. Gelin Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi’ni, bu mesleğin en önemli mücadele örgütü haline getirmek için kolları sıvayalım. Gelin, iki yıl içinde ilmek ilmek ördüğümüz dayanışma ruhu ve titizlikle üzerine titrediğimiz demokratik işleyiş prensibimizi, bir dernek çatısı altında örnek bir örgütlenmeye dönüştürelim. Gelin, mesleğimize ve bizlere yönelik her tehdidin karşısına gerçeğin gücüyle dikilelim! Hakkımızdaki dezenformasyon kampanyalarına, iktidar sahiplerinin aşağılama ve iftira çabalarına birlikte karşı koyalım, haklarımızın ve özgürlüklerimizin koruyucusu olalım.

Cuma saat 19.30′da MMO’dayız
Gelin bunların hepsini el birliğiyle yapalım. Gelin 7 Aralık 2012 Cuma akşamı saat 19.30′da, Makine Mühendisleri Odası 4. Kat Büyük Salon’da buluşalım. Önümüzdeki süreci hep birlikte konuşalım."

(soL - Haber Merkezi)