Devrimci Eğitim Şurası: 28-29 Mart’ta grevdeyiz!

AKP’nin eğitimde gericileşme konusunda attığı son adım olan 4+4+4 eğitim modeline karşı Eğitim-Sen’in aldığı grev kararının ardından Devrimci Eğitim Şurası da 28-29 Mart tarihlerinde grevde olacağını açıkladı.
Salı, 27 Mart 2012 16:55

Devrimci Eğitim Şurası Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, 4+4+4 eğitim modeline karşı, KESK ve Eğitim Sen’in çağrısıyla 28-29 Mart’ta yapılacak greve ve Ankara’da yapılacak kitlesel eylemlere katılmaya çağırdı.

“AKP gericiliği ve piyasacılığı derinleştirecek”
“AKP Geleceğimize İpotek Koyuyor! Grevdeyiz” başlıklı bir açıklama yayınlayan Devrimci Eğitim Şurası Yürütme Kurulu, AKP’nin hem sendika yasasını hem de 4+4+4 eğitim modelini zorbalıkla TBMM Genel Kurulu’na getirdiğine dikkat çekti.

“AKP’nin eğitim alanında gericiliği ve piyasacılığı daha da derinleştirecek 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesi tüm okulları imam hatipleştirecek ve çocukların bilimsel ve laik eğitim sürecinin tamamen dışında bir eğitim görmesinin yolunu açacak” denilen açıklamada, modelle birlikte emekçi çocuklarının küçük yaştan itibaren kâr hırsına teslim edileceği ve patronların açacağı meslek okullarında bedava işgücü olarak acımasızca sömürüleceği vurgulandı.

“Yasanın amacı dindar ve rekabetçi gençlik yetiştirmek”
“Hiçbir bilimsel ve pedagojik temeli olmayan tamamen AKP’nin “dindar ve rekabetçi” bir nesil yetiştirme hedefi ile ortaya attığı 4+4+4 yasa teklifi ile geleceğimize ipotek koyuluyor” denilen açıklamada şu sözler dile getirildi:

“Sendikal alanı da kendi amaçları üzerinden yeniden düzenlemeye çalışan AKP iktidarı 4688 sayılı yasada yapmaya hazırlandığı değişikliklerle, 4+4+4 gibi yasa tekliflerinin de mimarı olan sendika gibi yandaş sendikaların gücünü daha da artırmayı planlamaktadır. Emekçilere yeni bir saldırının bir parçası olarak değerlendirilmesi gereken bu değişiklikte emekçilerin itirazlarına rağmen TBMM Genel Kurulu’na bu AKP’nin istediği şekliyle getiriliyor.

28-29 Mart'ta eyleme
AKP'nin “güçlüyüm, bildiğimi okurum” düşüncesiyle zorbalıkla ülkeyi yönetmeye çalıştığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Devrimci Eğitim Şurası Yürütme Kurulu tüm eğitim ve bilim emekçilerini “4+4+4 ve 4688 sayılı yasa tasarıları geri çekilsin!” talebiyle KESK ve Eğitim Sen’in çağrısıyla 28-29 Mart’ta yapılacak greve ve Ankara’da yapılacak kitlesel eylemlere katılmaya çağırıyor.”

(soL – Haber Merkezi)