Barselona'dan Taksim'e selam

Barselona'da binlerce kişi 'Tayyip İstifa' sloganları atarak AKP faşizmini protesto etti.

Taksim direnişine ve AKP protestolarına Barselona’dan destek geldi. Dün öğle saatlerinde Parc de la Ciutadella’da buluşan yaklaşık 200 kişi parkta basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde Katalanca, İspanyolca, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırladıkları bildirileri dağıtan eylemciler tüm parkı şarkılarla ve sloganlarla dolaşarak Barcelona halkını eyleme davet etti. Parkta yapılan Taksim Direnişine Destek eylemine pek çok Katalan da destek verdi.

Öğlen basın açıklaması yapan grup, akşam saatlerinde kent merkezindeki Troyka karşıtı mitinge katıldı. Mitingde “Türkiye halkları uluslararası işçi sınıfı ile dayanıma içinde”, “Türkiye demokrasisinin sizlere ihtiyacı var” yazılı pankart taşıyan grup mitinge katılan binlerce kişiye “Tayyip Dimission” (Tayyip İstifa) sloganı attırdı.

‘Taksim Direnişi’ne destek eylemine katılan eylemciler daha sonra Barselona sokaklarında Obama, Merkel ve Tayyip Erdoğan’ın resimlerinin yer aldığı bir reklam panosunun önünde hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Barselona’da güçlü biçimde Taksim direnişini selamlayan grup, Türkiye’de direniş devam ettikçe eylemlere devam edeceklerini söyledi.

(soL- Barcelona)