8 Mart kutlamalarında TEKEL damgası

100. yılına girecek olan ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlenecek olan etkinliklerde, TEKEL direnişinin emekçi kadınları konuşacak, mücadelelerini anlatacak.
Perşembe, 04 Mart 2010 10:00

Siyasi partiler ve çeşitli örgütlerin 8 Mart ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, bu yılın TEKEL işçilerine ithaf edildiği duyurulurken, düzenlenecek olan etkinliklerde de TEKEL emekçisi kadınlar konuşmacı olarak katılacak.

Türkiye Komünist Partisi, bir çok ilde ortak eylemlere katılırken, İstanbul, Ankara ve İzmir’de TEKEL emekçisi kadınların konuşmacı olarak katılacağı ve sinevizyon gösteriminin yapılacağı toplantılar düzenleyecek.

İstanbul’da, 7 Mart Pazar günü saat 14.00’te Aktaş Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikte, konuşmaların yanı sıra Tolga Sağ ve Pınar Sağ da türküleri ile yer alacak.

Ankara’da, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 8 Mart etkinliğinde de TEKEL emekçisi kadınlar konuşacak ve Grup Andaç müzik dinletisi sunarken ayrıca şiir dinletisi yapılacak.

İzmir’de ise Alsancak’ta bulunan Sürekli Eğitim Merkezi’nin Mavi Salonu’nda, benzer şekilde, TEKEL emekçisi kadınlar direnişlerini anlatırken müzik dinletisi yapılacak.

Türkiye Komünist Partisi’nin diğer illerde yer alacağı 8 Mart etkinliklerinin takvimi şu şekilde:

Samsun: 6 Mart 2010 Cumartesi, saat:13.00, 19 Mayıs İlçesi Toplum Gönüllüleri Vakfı Program: Sinevizyon gösterimi, müzik dinletisi (TEKEL işçi eşlerinin katılımıyla)

Bolu: 7 Mart 2010, saat: 14.00, Eski Nikah Salonu
Bolu Kadın Platformu (KESK, DİSK, Öğrenci Kolektifi, EMEP, TKP, Halkevleri)
Program: TEKEL direnişi konulu sinevizyon gösterimi, film gösterimi, müzik dinletisi

Gaziantep: 7 Mart 2010 Pazar, saat: 13.00, DİSK Genel-İş Toplantı Salonu (Sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi)

Kocaeli: 6 Mart 2010 Cumartesi, saat: 14.00, Belediye-İş Salonu (TEKEL işçilerinin katılımıyla)

Denizli: 7 Mart Pazar günü saat 16:00, Türkiye Komünist Partisi il binası

Zonguldak: 8 Mart Pazartesi, saat: 18.15, basın açıklaması ve meşaleli yürüyüş
(KESK, TMMOB, ZOKEV, TKP)
Zonguldak’ta ayrıca, 8 Mart öncesi ve sonrasında film gösterimleri, sergiler ve konserler düzenlenecek.

8 Mart mitingleri
Öte yandan, 8 Mart’a yönelik olarak, İstanbul’da Devrimci 8 Mart Platformu ve 8 Mart Kadın Platfromu tarafından düzenlenen mitingler gerçekleştirilecek.

İstanbul’da 6 Mart Cumartesi günü, İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun düzenleyeceği miting için saat 13.00’te Tepe Nautilus önünde buluşularak İskele Meydanı’na yürünecek. 8 Mart Kadın Platformu ayrıca, Adana ve İzmir’de de miting düzenliyor. Adana’daki mitingin, 7 Mart Pazar günü saat 12.30’da Uğur Mumcu’da yapılması planlanırken, İzmir’deki miting de yine 7 Mart Pazar günü Konak Meydanı’nda yapılacak.

Yine İstanbul’da, 7 Mart Pazar günü Devrimci 8 Mart Platformu’nun düzenleyeceği miting için de Kadıköy’de Tepe Nautilus önünde toplanılarak Kadıköy İskele Meydanı’na yürünecek. Miting için saat 12.30’da toplanılacak.

Devrimci 8 Mart Platformu’nda yer alan örgütler şu şekilde sıralanıyor: Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Belediye-İş 2 No'lu Şube, BES 1 No'lu Şube, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube, Demokratik Kadın Hareketi, Devrimci Hareket, Devrimci Proletarya, Divriği Kültür Derneği, Emek ve Özgürlük Cephesi, Emekli-Sen Beyoğlu Şube, Emekli-Sen Kartal Şube, Genel-İş Anadolu Yakası 1 No'lu Şube, Halk Cephesi, Kaldıraç, Partizan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Proleterce Devrimci Duruş, Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube, Tüm Bel-Sen 3 No'lu Şube.

(soL – Haber Merkezi)