TKP'den 29 Ekim açıklaması

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan 'Cumhuriyet Bayramı' açıklamasında, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının sınıfsal tercihlerinin 12 Eylül ve AKP eliyle Cumhuriyet'i bitirdiği vurgulanırken, AKP'nin törenleri iptal etmesinin henüz "Cumhuriyet'i bitirdik" diyememesinden kaynaklandığı belirtildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite tarafından yapılan "Siyasi iktidar 'Cumhuriyet'i bitirdik' kutlaması yapmaya utanmıştır" başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

"Bugün 29 Ekim. Siyasi iktidar "Cumhuriyet Bayramı" törenlerini iptal etti. İptalin gerekçesi, Van'da meydana gelen deprem.

Oysa, ortada kutlanabilecek bir şey bırakılmış olsa, "cumhuriyet kutlaması"nın acıların sarılması, insanların ülkelerine inançlarının tazelenmesi, kardeşlik duygularının güçlenmesi için değerlendirilebileceği düşünülürdü.

Ama ne yazık ki, Cumhuriyet, kurucu kadrolarının sınıfsal tercihlerinin bedelini ödedi. Bu tercihlerle yolunu çizdi ve yıkıma direnemedi.

Cumhuriyet, halkın büyük bölümünün sömürülmesiyle zenginleşen azınlığın açgözlülüğüyle baş edemedi.

Cumhuriyet, emperyalizme hizmet yarışına giren siyasi iktidarların işbirlikçilikte sınır tanımamasına boyun eğdi.

Cumhuriyet, gericiliği halk uyanışına karşı bir güvence olarak gören zihniyetin açtığı kapılardan giren yobazlığa teslim oldu.

Cumhuriyet, sosyalizm düşmanlığının çürütücü etkisinden kurtulamadı.

Cumhuriyet'i bitirdiler.

1923'te kurulduktan sonra patron sınıfının günbegün zayıflattığı Cumhuriyet'e öldürücü darbeleri önce 12 Eylül faşist darbesi sonra AKP iktidarı vurdu.

Birinci Cumhuriyet bitti Osmanlı özentisi, güven vermeyen, halkıyla kavgalı, gerici bir ikinci cumhuriyet kuruldu.

AKP'nin kutlamaya şimdilik cesaret edemediği, işte bu ikincisidir. Bir başka deyişle, siyasi iktidar, "Cumhuriyet'i bitirdik" kutlaması düzenlemekten çekinmiştir.

Bizim yapmamız gereken ise, bu koşullarda Cumhuriyet fikrini yaşatmak, onu bu ülkenin biricik kurtuluşu olan sosyalist bir cumhuriyet projesinde var etmek, önemli bir tarihsel ilerleme olan 29 Ekim 1923'ü, onu bitiren burjuva sınıfının, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin, gerici yobazların, NATO'cu generallerin dünyasına terk etmemektir.

Türkiye Komünist Partisi, bu yaklaşımla, halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı, ülkemizde cumhuriyetin kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite"

(soL - Haber Merkezi)