İÜ öğrencileri: 'AKP'den, gericilerden hesap soracağız'

İstanbul Üniversitesi'nde gericilerin, "Yaktık yine yakarız", "Daha fazla Sivas" sloganları ve tekbirlerle solcu öğrencilere saldırması üzerine yüzlerce öğrenci merkez kampüs önünde bir araya gelerek, "AKP'den ve katliama sahip çıkan gericilerden hesap soracağız" dedi.
Perşembe, 15 Mart 2012 19:26

İstanbul Üniversitesi'nde "Müslüman Gençlik" isimli gerici grubun, "Yaktık, yine yakarız" diyerek devrimci öğrencilere sopalarla yaptıkları saldırı üniversite öğrencilerinin sert tepkisine neden oldu. TKP'li Öğrenciler, Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti üyesi öğrencilere yapılan saldırı sonrası İstanbul Üniversitesi merkez kampüsü önünde bir araya gelen öğrenciler, "Bu dava burada bitmez, katilleri aklayan AKP'den ve katliama sahip çıkan gericilerden hesap soracağız" dediler.

"Sopalar ve soda şişeleriyle saldırdılar"

"Sivas'ta yakanlar, AKP'yi kuranlar", "Sivas'ın ışığı sönmeyecek" sloganlarıyla bir araya gelen yüzlerce öğrenci adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı yapan öğrenci, Müslüman Gençlik isimli grubun, "Ya Müslüman Türkiye ya hiç", "Düzenin muhbirleri kimseden hesap soramaz" şeklinde Sivas katliamını aklayan afişler astığını, ancak tepkiler üzerine afişleri indirmek zorunda kaldığını hatırlatarak, bugün de sopalar ve soda şişeleriyle üniversite öğrencilerine saldırdıklarını belirtti.

foto2_5.jpg

"Düzenin muhbirleri, işbirlikçileri kimlerdir?"

"Sivas davasının düşmesine tepki gösterenler, bilimi aydınlığı savunan üniversiteliler mi düzenin işbirlikçisi ve muhbiridir? Yoksa Sivas'ta yakanlar, katliama alkış tutanlar, aklayanlar ve mahkeme kararına, 'ülkemiz için hayırlı olsun' diyen Erdoğan ile aynı fikirleri paylaşanlar mı?" diyen üniversite öğrencisi, katliamın katillerinin aramızda yaşadığını ve zamanaşımı kararı ile katliamın üzerinin kapatılmaya çalışıldığını vurguladı.

"AKP'den hesap soracağız"

19 yıl önce Sivas'ta aydınları diri diri yakan gerici, faşist zihniyetin bugün AKP ile devam ettiğini belirten öğrenci, "AKP aldığı yargı kararı ile katilleri korurken üniversitemizdeki gerici faşist grup zamanaşımı kararının tellallığına soyunuyor. 'Ya Müslüman Türkiye ya hiç' afişlerini asarak Sivas'ta bilimi ve aydınlığı karanlığa boğmak isteyen gerici faşistlere inat bilimi, aydınlığı ve özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Açıklama, katliamı aklayan AKP'den ve katliama sahip çıkan gericilerden hesap sorulana kadar mücadele edileceği ilan edilerek son buldu. (soL - İstanbul)