FKF: Gençlik halife değil, Cumhurbaşkanı seçecek

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına ilişkin, Fikir Kulüpleri Federasyonu bir açıklama yayınladı.
Salı, 17 Haziran 2014 00:58

FKF'nin açıklaması şöyle

"Gençlik Halife Değil, Cumhurbaşkanı Seçecek!

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi aylardır ülkemizin gündeminde. Dünya lideri olmak için çıktığı yolda, sokağa çıkamaz hale gelen dikatör için “köprüden önce son çıkış” anlamına gelen Cumhurbaşkanlığı seçimi, her geçen gün daha da sıcak bir gündem haline geliyor.

Seçimin diktatör için anlamı bellidir. Halka karşı işlediği suçlardan hesap vermeden kurtulabileceğini sanan diktatör için Çankaya bir sığınak işlevi görmenin yanısıra halka karşı işleyeceği yeni suçlar için de bir basamak olacaktır. Bugün meclis muhalefetinin bir bölümünün açıkladığı “çatı adayı” ise, meclis muhalefetinin çoğunluğunun Erdoğan için Çankaya yollarını kendi elleriyle döşemeye niyetli olduklarını bir kez daha göstermiştir.

AKP ile gericilikte yarışma projesi 30 Mart yerel seçimlerinde çökmüştür. Yanı başımızda, Irak’ta ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, içinde bulunduğumuz coğrafyanın bütün ilerici birikiminin ezilmek, yok edilmek istendiğinin ispatıdır. İslamcı çetelerin laikliğe, aydınlanma değerlerine karşı açtığı savaşın uzun yıllardır simgesi Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Bölgenin halifeliğine soyunan, ülkemizi bir bataklığın içine saplayan Erdoğan’ın karşısına İslam Konferansı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, bir halife adayının karşısına bir diğer halife adayını çıkarmak, Türkiye halkının yarattığı ilerici, aydınlanmacı birikime ihanettir.

Tarihimizin her önemli dönemecinde rolü olan Türkiye gençliği Cumhurbaşkanlığı seçimleri aracılığı ile cumhuriyetin itibarının ortadan kaldırılması operasyonun karşısında duracak, cumhuriyetten, aydınlanmadan ve emekten yana bir seçenek inşaa etmek için mücadeleyi yükseltme kararlılığını artıracaktır.

AKP’siz Türkiye, Cumhuriyet’ten ve tabi ki laiklikten bağımsız düşünülemez. Fikir Kulüpleri Federasyonu eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin hüküm sürdüğü yeni bir cumhuriyetin yolunu açmak için üzerine düşeni yapmaktan kaçınmayacaktır. Çünkü bu ülkenin gençliği bilmektedir: “sünnet değil farzdır cumhuriyet”

Yaşasın Aydınlık, Bağımsız Türkiye

Yaşasın Cumhuriyet!"