EMEP’ten DTP’nin kapatılması açıklaması

EMEP, DTP’nin kapatılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada “Türkiye devleti barışı değil, savaşı tercih etmiştir” denildi.
Cumartesi, 12 Aralık 2009 13:52

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılması yönünde verdiği kararla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Türkiye Devleti Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkında verdiği kapatma kararıyla anti-demokratik bir hukuk sistemi ve siyasal yönetim anlayışına sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Terör ve şiddetle bağlantı olduğu gerekçesiyle verilen bu kapatma kararı, ülkede terör ve şiddetin hüküm sürmesinin önünü açmıştır. Türkiye Devleti Kürtlerle barışa değil, savaşa devam kararı almıştır.

Bu kararın arkasındaki egemen siyasi irade AKP hükümetinin, CHP-MHP muhalefetinin anlayış birliğidir. Bu gerici ittifak TBMM'de demokrasi güçlerinin temsilcisi durumundaki DTP'nin varlığına tahammül edememiştir.

Bu kapatma kararı ile birlikte demokrasi, açılım, çözüm lafları arasında Türkiye yeni bir kaos ve çözümsüzlük sürecine sürüklenmiştir.

Türkiye emekçileri demokrasi, eşitlik ve birarada yaşama iradesini kendi güçleri ile geleceğe taşıyacak, barışı ve kardeşliği sahiplenecektir.

Levent Tüzel
EMEP Genel Başkanı

(soL - Haber Merkezi)