Çorum’da 19 Aralık Katliamı Paneli yapıldı

Çorum Öğrenci Platformu tarafından 19 Aralık katliamının 12. yılında TKP Çorum İl Binasında panel yapıldı.
Cumartesi, 22 Aralık 2012 15:21

Çorum'da TKP, EMEP, ÖDP ve Toplumsal Dayanışma'nın içinde bulunduğu Çorum Öğrenci Platformu tarafından, cezaevlerinde “Hayata Dönüş” adıyla tutsakların katledildiği 19 Aralık katliamının 12. yılında TKP İl binasında bir panel düzenlendi.

"F tipi cezaevi uygulaması sadece devrimci tutsaklara yönelik mi yoksa toplumu da F tipleştirmeye yönelik bir uygulama mı?" başlığı altında yapılan panele geniş katılım sağlandı.

Katledilen devrimciler için saygı duruşunun ardından söz alan konuşmacılardan Halk Cephesi üyesi Devrim TOP, “'Hayata Dönüş' Operasyonunun üzerinden tam 12 yıl geçti. Operasyonda, çoğu yanarak 28 kişi hayatını kaybetti. Devlet tarafından gerçekleştirilen en kanlı ve 74 Kıbrıs harekatından bile daha fazla mermi tüketilen operasyon olarak tarihe geçen katliamın sorumluları hâlâ cezalandırılmadı.” diyerek baskıların ve katliamların devrimci mücadeleyi sonladıramayacağını belirtti.

Konuşmacılardan TKP üyesi Ahmet DİNÇEL, solun Türkiye'de bir an önce örgütlülüğünü arttırması gerektiğine dikkat çekerek, “Darbecileri yargıladığını iddia eden AKP hükümeti, bu operasyonu yürüten paşalar hakkında neden bir soruşturma bile açılmadığının hesabını vermelidir. Böyle bir hesap veremezler çünkü bugün emekçiler bir yandan yoksulluğa giderek açlığa itilirken emekçilerin davasını güdenler kanlı operasyonlara, baskılara uğramaya devam etmektedir. F tipi cezaevleri sadece devrimci tutsaklara, onların iradelerini kırmaya yönelik değil dışarıda da ağır tecrit korkusu ve yalnızlık duygusu yaratarak toplumdaki tüm direniş odaklarını etkisizleştirmeye yönelik bir uygulamadır." dedi.

(soL -Çorum)