Yeni Akit'in 'akil insanı' Hasan Karakaya: ‘Akil İnsanlar yazım için pişmanım’

“Akil İnsanlar Komisyonu” hakkında sert bir yazı kaleme alan Yeni Akit’in Genel Yayın Yönetmeni Karakaya, komisyona alındıktan sonra “Keşke kimsenin adını o yazıda zikretmeseymişim. Pişmanım” dedi.

Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya “Akil İnsanlar Komisyonu”na seçilmesinin ardından komisyon hakkında daha önce yazdıklarından dolayı pişman olduğunu açıkladı.

Milliyet Gazetesi yazarı Nagehan Alçı’ya konuşan Karakaya “Keşke kimsenin adını o yazıda zikretmeseymişim. Pişmanım” dedi.

Alçı’nın sorularına Karakaya’nın verdiği cevaplar şöyle:

‘Akil Adam diye pazarlanmak istenen sakil adamlar’ başlıklı yazıyı yazdıktan sonra ‘o sakil adamlar’ın içine siz de girdiniz. Pişman mısınız bu yazıdan dolayı?
O yazıyı yazma gerekçemi size söyleyeyim: Galiba NTV’deydi, baktım liste liste isim veriyorlar. Halbuki ortada fol yok, yumurta yok. Bu sayılan isimlerin bazılarına itirazım vardı ama beni esas rahatsız eden genel olarak isim pazarlanmasıydı. Keşke kimsenin adını o yazıda zikretmeseymişim. Pişmanım. Ama amacım isim listelerinin yapılmasını eleştirmekti.

Sadece o yazı değil, Akit Gazetesi son dönemde birçok yanlış yayın yaptı, insanları hedef gösterdi. Ben de nasibimi aldım ama neyse... Bu hedeflerden biri de Akil İnsanlar arasına giren Hilal Kaplan. Aslı astarı olmayan ve son derece çirkin bir kampanya yapıldı onunla ilgili. Hilal’e yapılanların yanlış olduğunu kabul ediyor musunuz? Orada karşılaşınca ne oldu?
Hilal ister istemez biraz soğuktu. Onunla ilgili yayından basılmadan önce haberim olsa kaldırırdım ama sonradan gördüm ve iş kontrol edilmez bir noktaya geldi. Maalesef bazı yayınlar namludan çıkan kurşun gibi oluyorlar Sonuçta Hilal bana küsse de benim ona karşı kanaatim değişmez, zaten sonra kendi köşemden destek de yazdım.

‘Sakil Adamlar’ dediğiniz isimler de sizinle aynı toplantıdaydı. Bir de Ali Bayramoğlu’na karşı yapılan andıçlama var tabii. O da toplantıdaydı. Say say bitmiyor Akit’in bu yanlış yayınları maalesef. Karşılaşma biraz tuhaf olmadı mı?
Birçoğu ile karşı karşıya gelmedik. Ama Oral Çalışlar’ı eskiden beri tanırım mesela. Onun soğuk davranacağını sanmam. Sonuçta çok olumlu bir toplantı yaptık ve işe koyulduk. Allah yolumuzu açık etsin...

“Süreci, başkaları değil, bu adamlar sekteye uğratırlar”
Karakaya 25 Mart’ta Yeni Akit’te “Akil adam” diye pazarlanmak istenen “Sakil adam”lar!” başlıklı yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Şimdi bu adamlar ‘Akil Adamlar Komisyonu’nda yer alacak ve “PKK’nın sınır dışına çekilme sürecini sekteye uğratacak sorunlar yaşanmaması için gözlemci olacak, çekilmeyi sekteye uğratacak sorunlar yaşanmaması için çalışacak” öyle mi?.. Korkarız ki Süreci, başkaları değil, bu adamlar sekteye uğratırlar!.. Onlarda “akıl” olsaydı “PKK’nın çıkarları”nı değil, “Türkiye’nin çıkarları”nı düşünürler ve ona göre tavır koyarlardı. “Medyanın üfürdüğü ve pazarlamaya çalıştığı isimler”le ilgili çağrımız odur ki “Kuzu kurda, ciğer kediye, tavuk tilkiye emanet edilmesin!”

“Akil İnsan” Karakaya: “Uludere için akıtılan 'gözyaşı', PKK için 'cansuyu'dur!..”
“Akil İnsanlar Komisyonu”na seçilen Karakaya 19 Mayıs 2012 tarihinde ise, Yeni Akit’teki köşesinden Uludere Katliamı’nı gündeme getirenlere şu ifadelerle nefret kusmuştu:

"Uludere'ye hemen her gün ve hemen her fırsatta 'ağıt' yakanlar, 'PKK'nın ekmeğine yağ' sürmektedir...
Açık ve net söylüyorum
Uludere için akıtılan 'gözyaşı',
PKK için 'cansuyu'dur!..
Ben bunu bilir, bunu söylerim!.."

(soL - Haber Merkezi)