Dış basında cumhurbaşkanlığı seçimi yorumları

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, sandıklar açılmaya devam ederken dış basında da sonuçlar hakkında yorumlar yapılmaya başlandı.
Pazar, 10 Ağustos 2014 22:36

Dış basında, Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair yorumlar yapılmaya başlandı. O yorumlardan bazıları şöyle

AFP: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda ezici bir galibiyet elde edecek gibi görünüyor. Eğer oranlar ilk sonuçlara yakın devam ederse Erdoğan ilk kez halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanı olacak ve “yeni Türkiye ” dediği fikri hayata geçirecek. Ezici bir çoğunlukla elde edilen zafer, Erdoğan’ın güçlü liderlik pozisyonunu güçlendirecek. Erdoğan, başbakanlığından sonra aktif bir cumhurbaşkanı olacağı sözünü verdi.”

AP: “Erdoğan kutuplaştıran bir figür olarak öne çıktı. Eleştirmenler onu, gücü tek elinde toplayan, dini görüşlerini empoze eden ve gittikçe otoriterleşen bir lider olarak görüyor. Erdoğan için önemli olan bu seçimde alacağı yüzde eğer yerel seçimlerden düşük alırsa bu popülaritesinin düştüğü anlamına gelebilir. Erdoğan’ın eleştirmenleri seçim kampanyasını adil olmayan bir şekilde domine ettiğini ve elindeki kaynaklarla medya tekelini sağladığını vurguluyor.”

Al Jazeera: “AKP yerel seçimlerde ezici bir seçim zaferi elde etmişti. Başbakan’ın popülaritesinin son aylarda yaşanan gelişmelerle de zarar görmediği görülüyor. Erdoğan, güçlü bir cumhurbaşkanı olma isteğini hiçbir zaman saklamadı. Seçim kampanyası boyunca, Erdoğan aktif bir cumhurbaşkanı pozisyonundan bahsetti ki cumhurbaşkanlığı Türkiye siyasetinde bir hayli semboliktir. Eleştirmenler onu, cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığı takdirde ülke üzerindeki kontrolünü sıkılaştıracak otoriter ve muhafazakar bir lider olarak görüyor.”

Daily Mail: :"Resmi olmayan rakamlara göre Erdoğan’ın seçimi kazandığını ve seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu."

Huffinton Post: "Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından Erdoğan’ın Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olduğunu duyurdu."