Burak Cop yazılarıyla bugünden itibaren soL'da

Akademisyen Burak Cop artık her hafta çarşamba günleri yazılarıyla soL'da yer alacak. Cop'un ilk yazısı bugün yayınlandı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Cop yazılarıyla soL'daki yerini aldı.

"Sosyal Demokrasi Zorluklar ve Fırsatlar" ve "AKP'nin Yükselişi ve Düşüşü" kitaplarının yazarı olan Cop'un yazıları, bu haftadan itibaren her Çarşamba okuyucularımızla buluşacak.

Burak Cop "Asım’ın Nesli tecavüze uğrarken" başlığını verdiği ilk yazısında aydınlanmacılığın gerici saldırılara karşı mücadelesini ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Mehmet Akif Ersoy'u öven sözleriyle yazısına başlayan Cop, Erdoğan'ın aydınlanmacılığa, eleştirel akla, bireyin özgürleşmesine, hümanizme olan karşıtlığını, Tevfik Fikret üzerinden açıklıyor.

AKP'nin devlet eliyle toplumu gericileştirmeye çalıştığını örnekler üzerinden anlatan Cop, soL'daki ilk yazısını şu sözlerle bitirdi:

Sınıfın “bittiği”, siyasetin kimlikler cenderesine sıkıştığı, seçimlerin sayıma dönüştüğü, toplumun örgütsüzleştiği, otoriterlikten totaliterliğe geçmekte olan bir ülkede… Al sana sivil toplum, al sana demokrasi.

Çop'un yazısının kalan kısmını okumak için: