BBC'den PKK açıklaması

Yayımladığı PKK haberiyle Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki gören BBC, Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin sorularını yanıtladı.
Fotoğraf: BBC
Cumartesi, 22 Ağustos 2015 18:24

Yaptığı PKK haberiyle Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından eleştirilen BBC, Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin sorularını yanıtladı. BBC'de "Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor" başlığıyla yayımlanan haberde, "Onlarca yıldır Türk hükümetine karşı savaşan PKK, Türkiye ve birçok Batılı devlet tarafından terör örgütü olarak görülüyor. Ancak PKK şu an cihatçı IŞİD ile savaşta kilit öneme sahip bir oyuncu" ifadesi kullanılmıştı.

Ardından da Kuzey Irak'taki bir PKK kampına giren BBC Farsça Servisi muhabiri Jiyar Gol'un çektiği karelere ve fotoğraf altı bilgilere yer verilmişti. PKK'lilerin sözlerinin aktarıldığı haber, BBC televizyonunda da yayınlanmıştı.

'TARAFSIZ ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ'
Konuya ilişkin soruları yazılı olarak yanıtlayan BBC, açıklamasında ise, "Biz dünyanın ilgi alanında olan haberi tarafsız bir şekilde hazırlıyoruz. Bu film, PKK tarafından düzenlenen saldırılara ilişkin kapsamlı yayınlarımızın da içerisinde olduğu Türkiye ile ilgili konulardaki çok sayıda yayınımızdan biri" ifadeleri kullanıldı.

BBC yayınlarının IŞİD'den kaçan bazı kadınların PKK'ye katılma nedenlerinin anlaşılması konusunda değerlendirme imkanı sunduğu belirtilerek, "Haber PKK'nin Türkiye tarafından terör örgütü olarak görüldüğünü net bir şekilde ifade etmektedir" iddiasında bulunuldu.