"Aşufte" lafı için özür dilemek zorunda kaldı

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, sanatçı Rojin için kullandığı seviyesiz ifadelerin basına yansıması üzerine özür dilemek zorunda kaldı. Şahin'in özrünün olayın hemen ardından değil, Bülent Arınç'ın yaptığı sert çıkışın ardından gelmesi ise dikkat çekici.
Cumartesi, 24 Aralık 2011 21:58

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, bir dönem TRT 6'da program yapan sanatçı Rojin için kullandığı seviyesiz ifadeler, 2 gündür tartışma konusu oldu. İbrahim Şahin bugün yaptığı açıklama ile özür dilemek zorunda kaldı. Şahin'in özür dilemesine ifadelerinin basına yansıması sebep olduğu kadar, her zaman hükümetin desteğini arkasında hissetmiş biri olarak Bülent Arınç'ın dün kendisiyle ilgili sert çıkışının da etkisi olduğu görülüyor.

"Dar katılımlı ve basına kapalı bir toplantıydı"
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin yaptığı yazılı açıklamada, "Sanatçı Rojin’le ilgili maksadı aşan bir ifade kullandım. Bundan dolayı hem kendisinden hem de Türkiye kamuoyundan özür diliyorum" dedi. Şahin "Sohbet esnasında sözün, son yıllarda ülkede yapılan en önemli açılımlardan biri olan TRT’nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT 6’ya geldiğini" ifade ederek, şunları kaydetti:

"Toplantıda bulunanlardan biri, kanalın yayıncılık anlayışını hakkaniyetsiz bir biçimde eleştirdi. Kışkırtıcı nitelikteki soru ve ifadelerin ardından ben de TRT 6’nın yayıncılık sürecinde karşı karşıya kalınan zorlukları anlatırken, sanatçı Rojin’le ilgili maksadı aşan bir ifade kullandım. Bundan dolayı hem kendisinden hem de Türkiye kamuoyundan özür diliyorum"

Şahin'in yaptığı yazılı açıklamada toplantının "dar katılımlı ve basına kapalı" olduğunu ifade etmesi de dikkat çekti.

Arınç'tan sert mesaj
Bülent Arınç olayın kamuoyunda tepkiyle karşılanması üzerine dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bir sivil toplum kuruluşumuz tarafından organize edilen bir çalışma toplantısında bu üzücü olay maalesef meydana gelmiş. TRT Genel Müdürümüz İbrahim Şahin’in Sanatçı Rojin’e yönelik sözleri son derece yakışıksızdır.

Özellikle de kendisinin bulunmadığı bir ortamda halkın sevdiği kadın bir sanatçıya yapılmış olması, olayın başka bir vahim yanıdır. Bu talihsiz sözleri, incitici ve devletin bir bürokratının taşıdığı vakara yakıştıramadım"

Şahin ne demişti?
Geçtiğimiz gün Ankara'da gazeteciler ve akademisyenlerle bir araya gelen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, bir dönem TRT Şeş'te program yapan sanatçı Rojin için “aşüfte kadın” ifadelerini kullanmıştı.

(soL -Haber Merkezi)