AA'ya büyük ayar: 'Raporumuzda MİT TIR'larının nasıl silah taşıdığı da var!'

Anadolu Ajansı, Uluslararasu Af Örgütü'nün "IŞİD'in elindeki silahlar" raporunu haberleştirdi, ancak rapordaki "MİT TIR'ları" bölümünü sansürledi. Bunun üzere raporu hazırlayan örgütün araştırmacısı AA'yı Twitter'dan uyardı.
Medya
Çarşamba, 09 Aralık 2015 21:57

Uluslararası Af Örgütü (AI) Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) nasıl silahlandığına ilişkin 44 sayfalık bir rapor yayımladı.

Anadolu Ajansı (AA) da bu raporu haberleştirdi. Haberde şunlar söylendi:

Konuyla ilgili binlerce video ve fotoğrafa ilişkin analizlerin yer aldığı raporda, "DAEŞ, Haziran 2014'de Musul'un kontrolünü ele geçirmesiyle, beklenmedik şekilde Irak'ın askeri mühimmat stoklarından, ABD yapımı silahlar ve askeri araçlar da dahil olmak üzere uluslararası üretimli silahlar elde etti" denildi.

Raporda, DAEŞ'in kullandığı silah ve mühimmatın en az 25 farklı ülke menşeli olduğu, ancak bu cephanenin büyük bir kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet devletleri menşeli silahlardan oluştuğunun belgelendiği kaydedildi. 

Ancak AA'nın haberinde eksiklikler vardı. Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye üzerine araştırmalar yapan çalışanı Andrew Gardner, AA'ya bu nedenle bir tweet attı.

Gerçekten de, AI raporunda Türkiye, Körfez ülkeleri ve ABD'nin silahlandırdığı "muhalif" gruplardan da IŞİD'e silah taşındığı belirtiliyor. Bu konuda, CIA gözetiminde Hırvatistan'dan Türkiye aracılığıyla "muhaliflere" giden silahlar da hatırlatılıyor.