Nâzım'la barıştık sıra Vahdettin'de!

Zaman gazetesi, Nâzım Hikmet'in vatandaşlıktan çıkartılması kararının geri alınmasını, Sultan Vahdetin gibi isimlere ve ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'e pay çıkarmak için fırsat bildi.
Pazartesi, 12 Ocak 2009 10:27

soL (HABER MERKEZİ) Zaman gazetesi, dünkü Pazar ekinde, Nâzım Hikmet'in vatandaşlıktan çıkartılması kararının Bakanlar Kurulu tarafından geri alınması vesilesiyle "Elbet bir gün barışacağız" başlıklı bir yazı yayınlayarak, komünist şair hakkındaki karardan Fethullah Gülen'e pay çıkarmaya çalıştı.

Yazıda, komünist olduğundan yıllarca hapis yatan ve yine yıllarca memleketinden uzakta yaşamak zorunda kalan Nâzım Hikmet, benzer şekilde vatandaşlıktan çıkartılan ve ülkesinden uzakta yaşamak zorunda bırakılan Yılmaz Güney ile ülkesini işgal edenlerle işbirliği yaptığından dolayı ülkeden kaçan Sultan Vahdettin, 1924'te halifeliğin kaldırılmasıyla birlikte sürgün edilen Halife Abdülmecid ve Osmanoğulları ailesi ve Saidi Nursi, "aynı zihniyetin mağdurları" olarak gösteriliyor.

Ancak, Zaman'ın amacı, Nâzım Hikmet üzerinden yalnızca geçmişe dönük olarak birilerine "iade-i itibar" kazandırmak değil. Asıl kiminle "barışılmasının" istendiği şu ifadelerden daha net anlaşılıyor: "Devletin barışması gereken daha pek çok isim var böyle. Onların bir iade-i itibara ihtiyacı yok belki ancak düşüncenin üzerindeki kısıtlamaların bütünüyle tarihe karıştığını göstermek, biraz da geçmişte devlet eliyle yapılan hataların kabulüyle mümkün olacak". Yazıya ipuçları da serpiştirilmiş. Örneğin, bu gelişmenin kimlerle "kucaklaşmak" anlamına geleceği konusunda kullanılan tanımlama, doğru adresi işaret ediyor: "Cumhuriyet'in gözü yaşlı çocukları!"