Küba’da 1 Mayıs coşkusu

Küba’nın birçok kentinde düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde, Havana’daki gösteri görkemiyle öne çıktı.
Cumartesi, 02 Mayıs 2009 10:30

soL (DIŞ HABERLER) Küba'nın birçok kentinde düzenlenen 1 Mayıs gösterilerine, devrimin kazanımlarına sahip çıktığını ortaya koyan 1 milyonun üzerinde insan katıldı. Her sene olduğu gibi bu sene de Havana'daki gösteriler görkemiyle öne çıktı. Havana'daki gösteride Raúl Castro da hazır bulundu.

Yüzbinlerce katılımcının sabahın erken saatlerinden itibaren toplanma yerinde birikmeye başladığı gösteri çok coşkuluydu. En önde bulunarak yürüyüşü başlatan eğitim emekçileri, ellerinde "Birli içinde, daha üretici, daha verimli" pankartı taşıdılar. Gösteride öne çıkan diğer vurgular ithalatı azaltmak, iş disiplini ve tasarruf kültürünün geliştirilmesi oldu.

Gösterinin ana konuşmasını, Küba İşçiler Birliği Genel Sekreteri Salvador Valdés yaptı. Valdés, konuşmasında Kübalı işçilerin ekonomik kriz karşısında devrimci kazanımları korumak için iki kat daha fazla çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Gösteride 80 ülkeden 2 bine yakın uluslararası temsilci de hazır bulundu. Dünya Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri George Mavrikos da 1 Mayıs'ı Havana'da kutlayanlar arasındaydı.

Santiago de Cuba başta olmak üzere diğer kentlerdeki kutlamalara da on binlerce insan katıldı. Kutlamalarda ABD'de hukuksuzca hapiste tutulan 5 Kübalı kahramanla dayanışma duyguları da dile getirildi.

Fidel Castro: "Gücümüz birliğimizdir"
Küba devriminin tarihsel lideri Fidel Castro, 1 Mayıs'la ilgili bir yazı yazdı. 1 Mayıslar'ın 1886 yılında Şikago'daki katliamın ardından kutlanmaya başladığına değinen Castro, o günden bridir kapitalistlerin en büyük silahlarının işçileri bölmek ve devrimci mücadeleyi yolundan alıkoymak için ekonomizmi kullanmak olduğunu belirterek, işçi sınıfının bölündüğünü ve bazılarının temel hedef olarak toplumu dönüştürmek yerine sendikal talepleri önüne koyduğunu söyledi.

Castro, Küba halkının gücünün birliğinden geldiğini söyleyerek, ABD ablukasına karşı en büyük silahlarının bu olduğunu belirtti.