ABD - Türkiye trafiği başladı

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, daha sonra da Başbakan Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradı. Görüşmede Türkiye’nin bölgedeki rolü konuşuldu.
Salı, 17 Şubat 2009 12:44

soL (HABER MERKEZİ) ABD Başkanı Obama, dün Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile telefonda görüştü. Obama'nın, Gül'ün Rusya ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı araması dikkat çekti ABD Başkanı, Türkiye'nin bölgede oynadığı role dair konuştu, bu rolü liderlik olarak tanımladı.

Obama, Türkiye'nin başta Ortadoğu olmak üzere Kafkasya ve Afganistan'da üstlendiği rolü takdir ederek, ABD'nin bu her üç bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Ankara'nın yürüttüğü çabaları çok önemli bulduğunu belirtti. Görüşmede Irak ve İran'ın da ele alındığı söyleniyor.

Obama konuşmasında kendi yönetiminin Türkiye'nin AB'ye üyeliğini önemsediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ise bu konuşmanın ardından, "Geçmişte ABD, desteği bazı AB ülkeleri tarafından farklı anlaşılıyordu. AB kamuoyunun size desteği tam. Bu nedenle Türkiye'ye vereceğiniz destek, olumlu anlamda daha farklı algılanacaktır" sözleriyle dile getirdi. Gül, Obama'nın göreve geldiği gün konuşmasında İslam dünyasına verdiği sıcak mesajları takdir ettiğini vurgulayıp, İslam ülkeleri ile temaslarında ABD'deki yeni anlayışın önemine dikkat çektiğini belirtti.

Erdoğan-Obama görüşmesinde ağırlıklı olarak Ermenistan'la ilişkiler ele alındı. Obama Erdoğan'la görüşmesinde "Türkiye bölgesinde barış için çok önemli bir rol oynamaktadır. ABD, buna çok önem vermektedir. Türkiye'nin stratejik ortaklığına önem veriyoruz. Ortadoğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim. Ortadoğu'da barışın temini, Ermenistan'la ilişkiler başta olmak üzere birçok konuda Türkiye ile birlikte çalışmak istemektedir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın yanıtı "Stratejik işbirliği önem taşımakta. Kafkaslardan, Balkanlara ve Ortadoğu'ya kadar çok alanda ABD ile iki müttefik olarak önemli ortak çalışmalar yapıyoruz. Ermenistan ve Ortadoğu politikalarında Türkiye'nin hassasiyetleri bellidir" oldu.