Talip Apaydın Ankara NHKM'de okurlarıyla buluşacak

Toplumcu yazarlarımızdan Talip Apaydın, 17 Kasım Cumartesi günü Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenecek imza gününde okurlarıyla buluşacak.
Cuma, 16 Kasım 2012 17:19

Edebiyat yaşamının 56. yılını dolduran toplumcu yazarlarımızdan Talip Apaydın, 17 Kasım Cumartesi 17:00 de Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek imza gününde okurlarıyla buluşacak.

Talip Apaydın kimdir?
Talip Apaydın 1926 yılında Ankara Polatlı'da doğdu. İlkokuldan sonra Çifteler Köy Enstitüsü'ne ardından Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'ne kaydoldu. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nü bitirdi. Yüksek Köy Enstitüsünden arkadaşı Halise Sarıkaya ile evlendi. 1979 yılından sonra emekliliğine kadar Turhal ve Amasya'da öğretmen olarak görev yaptı.

Edebiyata şiirle başlayan Apaydın daha sonra öykü ve romana yöneldi. İlk şiirleri ve öyküleri Köy Enstitüsü Dergisi’nde yayımlandı. Ayrıca Fikirler, Yeditepe, Beraber, Yeni Ufuklar, Varlık, İmece ve Türk Dili dergilerinde de yazıları şiirleri yayımlandı. Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yeraldı. İlk romanı Sarı Traktör ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı. Yarbükü'nde ise köylüler arasında toprak ve su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı. Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı. Anı, oyun, çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi.

ta_web.jpg

(soL-Kültür)