Süreyya Ayhan hâlâ Avrupa’nın en iyisi

Avrupa şampiyonları Nevin Yanıt ve Alemitu Bekele, Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği tarafından aday gösterildikleri “Yılın En İyi Avrupalı Atleti” ödülünü kazanamadılar. Aynı ödülü Süreyya Ayhan 2002 yılında arkasına halktan aldığı destekle kazanmıştı.
Pazartesi, 11 Ekim 2010 16:09

Barcelona’daki Avrupa Şampiyonası’nda 100 metre engelli ve 5000 metre koşularında kazandıkları birinciliklerle uluslararası başarılara imza atan Nevin Yanıt ve Alemitu Bekele yine yalnız kaldı. Sporcular bu defa da kamuoyundan destek görmeyince, aday gösterildikleri ve Avrupa’nın en önemli spor ödüllerinden olan “Yılın En İyi Avrupalı Atleti” ödülünü kazanamadılar. Ödülü kariyerinde ikinci defa uzun atlamacı Hırvat atlet Blanca Vlasic kazandı.

Avrupa Atletizm Federasyonları Biriliği tarafından her yıl, şampiyonalarda gösterilen başarılara göre belirlenen erkek ve kadın sporculara verilen ve Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen “Yılın En İyi Avrupalı Atleti” ödülüne çeşitli sporcular aday gösteriliyor. Türkiye bu yıl çok iyi bir fırsat yakalayarak ilk defa iki sporcuyla aday olmuştu. Alemitu Bekele, geçtiğimiz yaz Barselona’daki Avrupa Şampiyonası’nda 5000 metrede kırdığı şampiyona rekoru ile salon oyunlardaki 3000 metrede kazandığı altın madalyayla ödüle aday olmuştu. Nevin yanıt ise Barselona’da Avrupa Şampiyonu olurken Türkiye rekorunu da kırmış ve ödüle aday gösterilmişti. Ödül halk oylaması, medya mensuplarının ve atletizm otoritelerinin oyu ile sporcunun puanı ile belirleniyor.

Ödüllerini dahi alamamışlardı
Bekele ve Yanıt halk oylamasında beklenen ilgiyi görmedi. Sporcuların adaylığı konusunda medya desteği de alamayan sporcular, bu süreçte sadece dünya ikincisi milli basketçilere Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yıllık gelirinden daha fazla prim verildiğinde gündeme gelmişlerdi. Nevin Yanıt, kazandıkları başarıların ardından, hak ettikleri maddi destek niteliğindeki ödüllerini bile alamadıklarını ifade etmişti.

“Süreyya Abla” hâlâ en iyi örnek
Süreyya Ayhan, aynı ödüle 2002 yılında, 1500 metrede Münih’te kazandığı Avrupa Şampiyonluğu, Altın Lig’de sezonun en hızlı koşusunun ve Türkiye rekorunun sahibi ünvanlarıyla aday olmuştu. Ayhan, büyük halk desteğiyle bir önceki yılın en iyisini arkasında bırakmıştı. Ayhan ödülü aldığında 24 yaşında ve rakiplerine kıyasla çok az şampiyonada yarışmasına rağmen Avrupa’da en iyi seçilmişti. Ayhan hâlâ kazandığı ödüllerle ve Türkiye’deki ilklerle en iyi atlet ünvanını elinde bulunduruyor.

Nevin Yanıt geçitğimiz hafta NTV’de Banu Güven’nin konuğu olarak katıldığı programda, “Onun hikayesi sizde nasıl hisler uyandırıyor?” sorusu üzerine Süreyya Ayhan’ın başarılarına değinmişti. Yanıt, “Başarısı sonrası yaşadıkları üzücü ama beni ilgilendiren bir şey değil. Sacece başarı tarafına bakıyorum. Çok övündüm ve ufkum genişledi. Süreyya abla Avrupa Şampiyonu olduğunda, ‘bir Türk olarak o yapabiliyorsa ben de yaparım’ dedim ve içimde kıvılcım uyandı. Arkamdan gelenler de ‘Nevin yaptıysa biz de yaparız’ diyordur” ifadelerini kullanmıştı.

(soL - Haber Merkezi)