Orhan Pamuk kaygılı: Laik arkadaşlarım için korkuyorum

Yazar Orhan Pamuk; "Laik arkadaşlarım için korkuyorum" dedi.
Pazartesi, 02 Mayıs 2016 21:16

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların endişe verici olduğunu belirten Pamuk, "Kendim için değil ama ülkem için, laik arkadaşlarım için korkuyorum" dedi.

Hollanda Televizyonu'nda yayınlanan ‘Nieuwsuur' (Haber Saati) adlı programı, ‘Kafamda Bir Tuhaflık' romanı üzerine Orhan Pamuk ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Pamuk Türkiye'ye ilişkin kaygılarını ve görüşlerini paylaşırken, Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik baskılara ilişkin gelişmelerin endişe verici olduğunu söyledi. Türkiye'deki gazetecilerin korku içinde olduğunu belirten Pamuk'a göre, özellikle hükümeti eleştirenler işten çıkarılıyor, tehdit ediliyor ve gazeteleri kapatılıyor.

'İSLAMCI HÜKÜMETİMİZ LİBERAL YÜZÜNÜ KAYBEDİYOR'

"Son yıllarda İslamcı hükümetimiz liberal yüzünü kaybediyor" diyen Nobel ödüllü yazar, hükümetin giderek otoriter ve baskıcı hale geldiğini, gazetecileri hapse attığını ve gazeteleri yasakladığını söyledi.

Pamuk, Türkiye'nin geleceğine ilişkin endişelerini şu sözlerle dile getirdi: "Kendim için korkmuyorum, ülkem için korkuyorum. Arkadaşlarım için korkuyorum, laik, kültürlü Avrupa yanlısı Türkler için korkuyorum."

Ünlü yazar, Türkiye'deki demokrasi geleceği konusundaki kaygılarına Avrupa'nın destek çıkacağını ümit ediyor. Pamuk, AB liderlerine bu konuda kendisine destek olmalarını ve Türkiye'deki demokrasinin onları da ilgilendirdiğini söylemeleri çağrısında bulundu.

'TÜRKİYE UYARILMALI'

Orhan Pamuk, Avrupalı liderlerin insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi uyarmaları gerektiğine de işaret etti.

Bu nedenle Almanya Başbakanı Angele Merkel ve diğer Avrupalı liderlerin sadece sığınmacı sorununu değil, Türkiye'deki demokrasi ile ilgili sorunları da dile getirmeleri gerektiğini vurguladı.

'SIĞINMACILARA YAKLAŞIM ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR'

Pamuk, Avrupa Birliği'nin sığınmacı krizini ele alış biçimini de eleştirdi. Avrupa'nın kendi etrafında duvarlar örerek, kendi değer yargılarını aşındırdığını savundu.

Yazar, Türkiye'nin bu konudaki tutumundan da övgüyle söz ederek, "Bu noktada hükümeti hiçbir konuda suçlayamam. Türkiye'nin sığınmacılara yaklaşımı her türlü övgüyü hak ediyor" dedi.