Bienal'e Koç'un Evren'e yazdığı mektup damga vurdu

Yarın başlayacak olan 12. İstanbul Bienali'ne, davetiye olarak tasarlanan ve kazıyınca altından Vehbi Koç'un Kenan Evren'e yazdığı mektup çıkan kartlar damgasını vurdu.

Kamusal Sanat Laboratuarı adlı grup İstanbul Bienali'nin resmi açılışında oldukça yaratıcı bir eyleme imza attı. Koç Holding'in Bienal'e sponsor olmasını grup, davetiye olarak tasarlanan ve kazıyınca altından Koç Holding kurucusu Vehbi Koç'un 12 Eylül darbesinin hemen ardından, 3 Ekim 1980'de Kenan Evren'e gönderdiği mektubun çıktığı kartları dağıtarak protesto etti.

Kamusal Sanat Grubuna üye yaklaşık 20 sanatçı, Bienal'in resmi açıklamasının bitiminde üzere yerli, yabancı katılımcılara ve basın mensuplarına "Kazı Kazan Davetiye"si ve eylemlerini açıklayan basın metnini dağıttı. Üzerinde "kazıyın" ibaresi olan davetiyeyi merakla kazıyan davetliler Vehbi Koç'un mektubunun Türkçe ve İngilizce metniyle karşılaştı.

Koç'un Evren'e yazdığı ve "emrinize amadeyim" ifadesi ile biten mektup, bienalin resmi açılışında İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve İstanbul Bienali Ana Sponsoru Mustafa V. Koç başta olmak üzere tüm katılımcılara "kazı kazan daviyetisi" olarak dağıtıldı. Kamusal Sanat Laboratuarı üyeleri konu ile ilgili "Bienalin başlığı faili meçhul isimsiz mektupları düşündürdü. Biz de imzası belli, ismi üzerinde sahici bir mektup bulalım dedik. Adı konsun bu işin artık. Okunsun ve hatırlansın. Kültür sanat hamisi babacan sermaye Türkiye'nin ekonomik düzenini kurarken elleri titremeden imzaladı bu mektubu." dediler.

Vehbi Koç'un mektubu için "sömürü düzeninin kuruluş sözleşmesi, faşist iktidarın protokolü, işçiler, öğrenciler, sanatçılar ve ülkenin tüm ilerici güçleri için idam fermanıdır." diyen Kamusal Sanat Laboratuarı, sanatseverlere şu soruları yöneltiyor "On yıl boyunca bir dize şiiri, bir paragraf romanı, bir muhalif resmi işkencelerde, cezaevlerinde sanatçıların burunlarından fitil fitil getiren bir güç hangi sanata destek çıkar? Sosyal devlet anlayışı gereği sanata, eğitime, sağlığa harcanması gereken paralar, şişirme operasyonlarla dağları taşları bombalayarak harcanırken devletin savunma ihalelerini alan bir firma neden biz sanatçılara sponsor olur?"

Açıklamasına "Unutturmak iktidarın en büyük silahıdır." sözleriyle devam eden grup "Ama biz o isimleri hiç unutmadık. Ne insanca yaşamak için bedel ödeyenleri ne de yaşamı pazarlamak için can alanları. Gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için, üzerindeki yaldızı çekinmeden KAZIYINIZ. Göreceğiniz bu ülkenin geçmişi, bugünü ve geleceğidir." diyor.

Bu yıl 'İsimsiz' başlığı ile düzenlenen 12. İstanbul Bienali, yarın kapılarını sanatseverlere açıyor.

(soL - Haber Merkezi)