Amerikan Yerli Hareketi eylemcisi ve aktör Russell Means hayata veda etti

Eski bir Amerikan Yerli Hareketi eylemcisi olan, 1973 yılında ABD hükümetine karşı ayaklanmaya liderlik eden ve Hollywood filmlerinde rol alan Russell Means 72 yaşında Güney Dakota'daki çiftliğinde hayata veda etti.

AA'nın haberine göre, eski bir Amerikan Yerli Hareketi eylemcisi olan ve Hollywood filmlerinde de rol alan aktör Russell Means 72 yaşında Güney Dakota'daki çiftliğinde hayata veda etti.

Means'in 2011 yılında ameliyat edilmesi mümkün olmayan gırtlak kanserine yakalandığını, hastalığını geleneksel yerli ilaçlarıyla ve alternatif yöntemlerle tedavi etmeye çalıştığını açıklamıştı.

Russell Means, Amerikan Yerli Hareketi'nin Güney Dakota'da bulunan Wounded Knee kasabasının 71 gün süren silahlı işgalinin liderliğini yapmış, işgal sırasında federal görevlilerle çatışmalar yaşanmıştı.

Amerikan Yerli Hareketi, ABD yönetiminin, yerli Amerikalılara karşı tutumunu protesto amacıyla ve hükümetin kabilelerle yaptığı anlaşmalara saygı göstermesi talebiyle 1960'ların sonlarında kurulmuştu.

Aktörlük kariyerine “Son Mohikan” filmiyle 1992 yılında başlayan, “Katil Doğanlar” filminde de rol alan Russell Means, animasyon filmi “Pokahontas”da Şef Powhatan'ı seslendirmişti.

Means, “Curb Your Enthusiasm” dizisinde de konuk oyuncu olmuştu.

Means, “Beyaz Adamın Adım Atmaktan Korktuğu Yer” (Where White Men Fear to Tread) adlı kitapta hayat hikayesini anlatmıştı.