"Sakıncalı Piyade" turneye çıkıyor

Anadolu turnesine çıkmaya hazırlanan “Sakıncalı Piyade”, 18 Haziran’da NHKM’de sahne alıyor.
Salı, 17 Haziran 2008 19:20

soL "Sakıncalı Piyade", bu akşam (18 Haziran Çarşamba) 21.00'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi bahçesinde seyircisiyle buluşacak. Oyun 28 Haziran'da aynı yerde bir kez daha oynanacak. Esenkent Rıfat Ilgaz Açık Hava Tiyatrosu'nda da sergilenecek oyun Temmuz ayında Altınoluk'tan başlayarak İzmir'e doğru yol alacak.

Oyunun AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) tarafından 1993 yılındaki oynanışında, "Sakıncalı" rolünü oynayan Mehmet Ulay, hem aynı rolü oynayıp hem de oyunun yönetmenliğini üstleniyor. Recep Yener, Oğuz Tunç, Orhan Aydın, Mustafa Kıramtepe, Tamer Özceviz, Deniz Atam, Cansu Fırıncı ise oyunun diğer oyuncuları. Üç kuşak oyuncuların bir arada sahne aldığı "Sakıncalı Piyade"nin müzikleri Timur Selçuk'a, dekor ve kostüm tasarımı M. Ziya Ülkenciler'e, hareket düzeni Gizem Erdem'e, film tasarımı Önder Ünsal'a ve ışık tasarımı Yüksel Aymaz'a ait.

"Sağcı ile sağcı solcu ile" solcu olanlara inat yola devam

"Sakıncalı Piyade"nin duyuru metninde, Su Gösteri Sanatları Sahnesi'nin kuruluş sürecinden bahsedilerek, "TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) tiyatrosu olarak bilinen ve temeli Devrim İçin Hareket Tiyatrosu çalışması ile atılan mekan, yeniden seyircisi ile buluştu. Üç aylık bir zamana yayılan restorasyon çalışması bitti ve geçtiğimiz aylarda Su Gösteri Sanatları Sahnesi olarak hayata merhaba dedi" denildi.

Metinde ayrıca oyun hakkında "Sakıncalı Piyade, 68'in üstünden tanklarla, tüfeklerle, ezan sesleri ve kurt ulumaları ile geçildiği bir dönemin, yani 12 Mart karanlığının tiyatro tarihimizde tek belgesel oyunudur. Hemen her sözcüğü mahkeme tutanaklarına geçmiş oyun, düne dair yaptığı göndermeler anlamında da tartıştırıcı bir içeriğe sahiptir. Türkiye yazın ve gazetecilik yaşamının en güçlü kalemlerinden bir olan Uğur Mumcu'nun usta işi oyunu Sıkıyönetim mahkemeleri, askerlik anıları ile, cezaevleri sürecinin birlikte anlatır. Bu günlerde yaşanılan, Anayasa, Hukuk, Yargı tartışmaların alt metinleri olarak görülebilecek oyun, gerçekçi olduğu kadar komik, komik olduğu kadar da gerçekçi diyebiliriz. Uğur Mumcu'nun katledilişinin on beşinci kara yılında sağcı ile sağcı, solcu ile solcu olan tüm döneklere inat, 'Sakıncalı' yoluna devam ediyor" açıklaması yer aldı.

NHKM Adres: Ali Suavi Sokağı (Sanatçılar Sokağı), No: 7, Bahariye - İstanbul
Tel:0216 414 22 39