Tüm ülkede 'Tayyip istifa' sesleri

AKP'ye karşı büyüyen direniş ülkenin her yerinden ses verdi. İzmir, Trabzon, Çorum, Sinop, Mudanya, Hopa, Gaziantep, Eskişehir, Ordu, Antalya, Mersin, Hatay'da halk sokaklardaydı.

Mudanya'da halk nöbette
Dün akşam Mudanya Belediyesi önünde başlayan eylem, "AKP gidecek dert bitecek, AKP'ye boyun eğme, faşizme karşı omuz omuza, yaşasın renklerin kardeşliği sloganları ile başladı. Yaklaşık bir saat süren nöbetten sonra eylem sahil yolunda bir yürüyüşe dönüştü. Kalabalıklaşan eylemciler, iskele meydanına geldiğinde Bursa-Mudanya yolu bir süre trafiğe kapatıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda okunan basın açıklamasından sonra Bursa'daki eyleme destek için araçlarla Bursa'ya gidildi. Eyleme Çarşı grubu, Ultraslan, Fenerbahçe taraftar grupları, Halk Meclisi, Mudanya İşçi Derneği, Mudanya TKP ilçe örgütü destek verdi.

Gaziantep'te polis şiddetine faşist grupların şiddeti de eklendi
Gazianetep'te dün on binlerce kişi için 19.00'da buluşma yeri Kırkayak Parkı'ydı. "Hükümet istifa" seslerinin yükseldiği eylem, Kırkayak Parkı'ndan eylem yasağı olan Demokrasi Meydanı'na doğru devam etti, eylemcilerin yürüyüş sırasında kalabalıklaştığı görüldü. Demokrasi Meydanı'nı hınca hınç dolduran halk ,AKP hükümeti aleyhinde sloganlar atarak bundan sonraki süreçte protestoların artarak devam edeceğinin mesajını verdi. Eylem sonunda, Gaziantepspor taraftar grubu olan Gençlik 27 altında olduğu açıklanan bir grup faşistin, ÖDP üyesi bir genci kesici bir cisimle yaraladığı öğrenildi. Yaralanan gencin son durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

Çorum'da binler sokağa çıktı
Çorum'da binler "Padişaha Karşı Ayaktayız" dedi. AKP iktidarının günlerdir Taksim Gezi Parkı'nda uyguladığı baskılara ve halka karşı açtığı savaşa karşı Çorum'da 6 bini aşkın insan sokağa döküldü.

Yapılan açıklamalarda AKP iktidarının sonunun geldiği ve bu halkın padişaha boyun eğmeyeceği söylendi. "Hükümet İstifa, Tayyip Defol Bu Memleket bizim, Direne direne kazanacağız, Diren gezi parkı Çorum yanında, Her yer taksim her yer direniş, Padişaha karşı Çorum ayakta, sloganları ile Çorum'un yıllardır eylemlere yasaklı Gazi caddesini trafiğe kapatıldı. Kitle Kültür Sitesinden başladığı eyleme Yunus Emre Parkı'nın içine yönelerek sürdürdü. Burada da devam eden konuşmalarda AKP günlerdir doğaya olduğu kadar halka da nasıl düşman olduğunu göstermiştir, AKP'siz daha onurlu bir dünya için mücadelemizi sönümlendirmeden daha da büyüterek AKP'yi yıkana, yeni bir ülke kurana kadar sürdüreceğiz denildi.

Eskişehir
Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri ikinci gününde de devam etti. Gün içinde toplanan eylemciler, sloganlarla AKP binasına yürüdü.Polisin gün boyu gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği eylemler, eylemcilerin tekrar tekrar toplanmasıyla sürdü.

Ordu
Ordu’da polis terörünü protesto etmek için bir araya gelen binlerce kişi hükümeti istifaya çağırdı.

Akşam saat 17:00 Atatürk Parkında halk toplanmaya başladı. Binlerce kişi hükümet aleyhine sloganlar atmaya başladı. Halk “Her yer taksim her yer direniş, Birleşe birleşe kazanacağız, faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak hükümeti istifaya çağırdı. Atatürk Parkındaki protesto devam ederken şehrin diğer tarafından saat 19:00 binlerce kişi “Her yer Taksim Her Yer Direniş” pankartı arkasında yürümeye başladı. Uzun yürüyüş boyunca AKP’ye karşı çok büyük bir öfke olduğu, halkın yürüyüşe camlarından alkışlarla destek verdiği, etrafta birikenlerin sürekli alkışladığı, bir kısmının da korteje katıldığı görüldü. Halk Atatürk Parkında bekleyen kitleyle bir araya gelerek halaylar çekti ve saldırılar devam ettiği sürece her akşam saat 19:00 da bir araya gelerek hükümeti protesto yürüyüşleri yapacağı duyurusuyla yapılarak eylem sonlandırıldı.

Hatay
Bu gece saat 01.15 sıralarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Sokakta Hayat Var diye bilinen alanda toplanıp İnci Sitesi önüne yürüyüşe geçtiler. Siteden bir grubun da katılımıyla kısa bir süre oturma eylemi yapıldı. Alandaki barın müzik desteğiyle halayların çekildiği eylem, sabahın ilk ışıklarına dek sürdü.

Hopa, Arhavi ve Fındıklı
Eylem için belediyeden de katılım çağrısının yapıldığı Hopa'da, halk sokaklardaydı. Arhavi ve Fındıklı'da da eylemler vardı.

İstanbul-Kartal
Dün akşam geç saatlerde İstanbul'un emekçi semti Kartal'da da halk sokaklardaydı. On binlerin sokağa döküldüğü, Kartal'ın tarihindeki en büyük eylemin sloganı ise "Tayyip istifa" oldu.

İzmir’de onbinler alandaydı
Dün Gündoğdu Meydanı'nda onbinlerce İzmirli vardı. Akşam Basmane, Alsancak ve Konak'ta çok sert müdahaleler oldu. Plastik mermiler kullanıldı. Alsancak'taki Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde yeni doğan bölümü yoğun gazdan etkilendi, bebekler ölüm tehlikesi geçirdi.

Basmane'de dağıtılan kitle Alsancak'ta toplandı. Önce polis su ve gaz sıkarak müdahale etti, ardından çember sakallı 50'şer kişilik gruplar, ellerinde sopa, kalas ve bıçaklarla dağılan gruba, "Allahsız Komünistler" diyerek saldırmaya başladı. Bölgede oturanlar yaralanan ve dışarıda kalanlara evlerini açtı. Yaralananlar ve gözaltılar oldu.

Mersin’de de saldırı ve direniş vardı
AKP'nin halk düşmanı saldırılarını protesto etmek ve Gezi Parkı direnişine destek olmak için dün akşam altıda Forum'da toplanan onbinlerce Mersinli "hükümet istifa" pankartıyla yürüdü.

Dün saat altıda Forum'da toplanan Mersinliler bir yandan polis şiddetini protesto ederken bir yandan büyük bir coşkuyla hükümet istifa sloganını attı. Saat altıda "hükümet istifa" pankartı ile yürüyüşe geçen kitlenin sayısı yürüyüş sırasında onbinleri buldu.

Yol kenarında birikenlerin de alkış ve sloganlarla katıldığı kitle Kuşimato Sokağı üzerinden Adnan Menderes Bulvarı'na doğru ilerledi. Yürüyüş boyunca "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" "Kahrolsun AKP Diktatörlüğü", "Hükümet İstifa", "Tayyip Amerika'ya Fethullah'ın Yanına" ve "AKP'yi İstemiyoruz" sloganları binlerce kişinin ağzındaydı.

Barış Meydanı'na ulaşan kitlenin sayısı giderek arttı. Alanda yapılan konuşmaların ardından eylem sonlandırılırken gecenin ilerleyen saatlerinde polis saldırısı ile başlayan çatışma ise geç saatlere kadar sürdü.

Pozcu'da toplananlara çok sert saldıran polise tepki gösteren vatandaşlar kornalarla, balkonlardan çaldıkları tencerelerle, ıslıklarla eyleme destek oldular.

Antalya’da TKP üyelerine saldırı
Dün Antalya'da yapılan Gezi Park eyleminde provokasyon yaşandı.

Antalyalılar Gezi parkı direnişine destek olmak için Taksim saldırılarının başından bu yana Cumhuriyet Meydanı’nda ve kentin çeşitli yerlerinde kesintisiz bir şekilde eylem yapıyorlar. Cumartesi günü saat 14.00 da Cumhuriyet meydanında büyük bir kalabalık toplandı. Eylem sürerken gruplar halinde alanda yerlerini alan taraftar grupları yoldan geçen taşıtlara yönelik saldırılara başladı. Çevredeki insanlar tarafından yatıştırılmaya çalışılan guruplar bu kez de alanda bulunan TKP üyelerine saldırdı. Büyük çoğunluğunu Ultras Antalya taraftar grubunun oluşturduğu grupların saldırısı tepki gördü.

Trabzon
Eylemler dün saat 16.30’da “Taksim’e Destek” pankartı altında başladı. Trabzon’un tanınan müzisyenlerinden Selçuk Balcı’nın da destek verdiği eylem, Atatürk Alanı’Nda yapılan oturma eylemiyle sonlandı.

Sinop
1 Haziran günü Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan Sinop halkı oturma eylemi yaptı. Eyleme demokratik kitle örgütleri, sendikalar, CHP, HDK bileşenleri, Gençlik Muhalefeti, ÖDP ve TKP destek verdi. Eylem sırasında Türkiye’nin her yerinde yapılan eylemlerle ilgili bilgiler Sinop halkı ile paylaşıldı ve halk tüm ülkedeki eylemlerle dayanışmaya çağırıldı.
Basın açıklamasında AKP’nin halk düşmanı politikalarına dikkat çekilerek halkın direnişe geçtiği vurgulandı.
“Hükümet istifa” sloganlarının atıldığı oturma eylemi saat 22.30’a devam etti.
Sinop halkı bugün saat 13.00’dan itibaren Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanarak Taksim için eylem yapmaya devam edecek.

Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Sıhhiye Kampüsü Merkez Öğrenci Yurdu da tüm yurttaki direnişe destek için gece sokağa indi. Yurdun tamamının boşaldığı eylemde tenceler ve tavalarla Hamamönü'ne ve üniversite kütüphanesine yürüyüş düzenlendi. “Hükümet istifa” sloganları atan Hacettepeliler, tüm öğrencileri sokağa davet etti.

Yürüyüş sonrası yurt bahçesine dönen öğrenciler forum düzenleyerek son 5-6 gündür yaşanan olayları ve gençliğin görevlerini değerlendirdiler. Sağlık öğrencileri bundan sonra yaşanan eylemlere sağlık malzemeleri ile hazırlıklı gidip halka hizmet verecek. Eylem ertesi gün saat 13.00’da okul kütüphanesi önünde buluşup Kızılay'a geçme kararı ile son buldu.

Kocaeli'de on bin kişi direniş için sokakta !