Polis evi gaza boğunca Facebook’tan tepki gösterdi, işten atıldı!

Kocaeli’de Gezi Direnişi’ne destek için yapılan eyleme yapılan polis saldırısında annesinin evi gaza boğulan yurttaş, Facebook’tan buna tepki gösterince Kocaeli Belediyesi tarafından işten çıkarıldı.

İzmit'te polisin sıktığı biber gazının evlerinin içine dolması sonucunda annesi fenalaşan Tekin Beyaz, Facebook hesabından polise tepki gösterdi.

DHA’nın haberine göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde 7 yıldır çalışan 35 yaşındaki Tekin Beyaz, polisin sıktığı biber gazının, olayın yaşandığı Anıtpark mevkiinde oturan annesinin evine de dolması ve annesinin de fenalaşması üzerine tepki gösterdi.

Beyaz, Facebook hesabından polise tepki gösterdi ve sonrasında bu yazdıklarını sildi. Ancak iddiasına göre bazı kişiler bunları kopyalayıp suç duyurusunda bulundu.

Gözaltına alındı
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla bir süre sonra polis, annesinden ayrı oturan Tekin Beyaz'ın Derince İlçesi'ndeki evine sabaha karşı baskın yaparak gözaltına aldı. Evde arama yapan ekipler bilgisayarlarına da el koydu. Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi tamamlanan Tekin Beyaz sevk edildiği Kocaeli Adliyesi'nde savcılık tarafından alınan ifadesinde, gazdan annesinin etkilendiğini, annesinin fenalaşması üzerine kendisini kaybederek o ruh haliyle facebook'ta hakaret içerikli duygularını yazdığını, bir süre sonra silmesine rağmen kendisini sevmeyen bazı kişilerin bunları kopyalayıp ihbarda bulunduklarını söyledi. Savcılık alınan bu ifadenin ardından Beyaz'ı mahkemeye sevk etmeden serbest bıraktı.

Tazminatsız atıldı
Tekin Beyaz, bu gelişmelerin ardından Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde ofis hizmetinde çalışırken, Marina bölgesindeki otoparkta süpürge işinde görevlendirildi. Tekin Beyaz bu durum üzerine hemen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu arayarak durumu anlattı.

Başkan Karaosmanoğlu, "Az bile yapmışlar. Talimat vereyim seni işten atsınlar" dedi ve bir süre sonra da Beyaz tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nde 7 yıldır çalıştığını belirten Tekin Beyaz hakkını mahkemede arayacağını söyledi.