İzmir'de halk kürsüleri çoğalıyor

Haziran direnişinin büyük eylemlere sahne olan şehirlerinden biri olan İzmir'de ilçe ve mahallelerde halk meclisleri kurulmaya devam ediyor. Dün Buca'da toplanan Halk Meclisi ilk forumunu büyük bir katılım ile gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Pazar günü İzmir’in Buca ilçesinde kuruluş toplantısını yapan Buca Halk Meclisi, ilk forumunu gerçekleştirdi. Şirinyer Meydanı Forbes Amfisi’nde halkın yoğun katılımıyla gerçekleşen forumda, AKP diktatörlüğüne karşı mücadelede önümüzdeki süreçte Buca’da neler yapılabileceği üzerine tartışmalar yürütüldü.

Bucalılar AKP’nin eğitim, sağlık, yaşam tarzı gibi alanlarda uyguladığı halk düşmanı politikalara karşı öfkelerini dile getirdiler. Sağlık ve eğitim emekçilerinin, belediye çalışanlarının, öğrencilerin söz aldığı forumda yapılan konuşmalarda, haftalardır ülke çapında süren eylemlerde halkın şimdiden kazandığı vurgulandı. Forumda AKP’yi götürecek olanın halk olduğundan, başka odaklardan medet umulmaması gerektiğinden bahsedildi.

Forum'da ayrıca müzik ve şiir dinletileri Bucalılar ile buluştu.

Meclis için bir facebook sayfasının oluşturulması, ilçedeki mahallelerde etkinlikler gerçekleştirilmesi, eylem ve etkinliklerde küfürlü slogan ve alkolden uzak durulması, mahallelerde sağlık taramalarının yapılması, meclisin ana sloganının "Hükümet İstifa" olması gibi maddeler kararlaştırıldı.

(soL- Haber Merkezi)