Hem devrimcilik hem Kürtçe hem de AKP karşıtlığı fazla geldi!

Sanatçı Cevdet Bağca, Genç Kafkas Spor Derneği tarafından Kars'ta düzenlenen konserde, devrimci arkadaşlarına yazdığı şarkıdan hapis yattığını hatırlattı, Kürtçe şarkı söyledi, AKP'yi eleştirdi. Sonuç: Önce protokol, sonra düzenleyiciler konseri terk etti. Bağca'nın da sesi kesildi.
Pazar, 11 Aralık 2011 12:53

DHA'dan Dinçer Aktemur'un haberine göre Kars'ta Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen konser, spor salonunda yapıldı. Konserde Ezginin Günlüğü’nden sonra sahneye çıkan Cevdet Bağca geçmişte söylediği şarkı nedeniyle 10 ay hapis yattığını belirterek, "Ben bu şarkıyı eskiden devrimci arkadaşlarım için yazdım. O kıyametleri kopardıkları kavga sizin gibi aydınlar için çok komik bir kavgadır. Çok tehlikeli bir şey belki, kimileri beni uyarıyorlar, ama keşke Kars’ta bir Ermeni’nin şarkısını okuyabilsem. Bir Tat’ın bir Terekeme’nin şarkısını okuyabilsem. Niyetim asla kimseyi incitmek değil. Niyetim şu Biz kardeşiz. Bu devleti yöneten padişah ve saz arkadaşları duysun, niyetim budur" dedi.

Sanatçı Bağca konuşmasının ardından Türkçesi 'oy yare' olan 'oy hewale' isimli türküsünü Kürtçe okudu. Bağca’nın söylediği türkünün bitmesinden sonra protokolde bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, Adalet Komisyonu Başkanı Tamer Keskin ile hakim ve savcılar salonu terk etti. Şarkı söylemeye devam eden Cevdet Bağca, bu kez öğretmen ve öğrenciler tarafından protesto edildi.

Bağca'nın mikrofonunu kapattılar!
Protokolle birlikte organizasyonu düzenleyen Genç Kafkas Spor Derneği Başkanı Emre Okan Bayramoğlu ve dernek üyeleri de salondan ayrıldı. Başkan Emre Okan Bayramoğlu, Bağca’nın sahneye çıkmadan önce alkol aldığını ve sahnedeki davranışları nedeniyle mikrofonunun erken kapatılarak sahneden indirildiğini iddia etti.