Deniz Gezmiş Caddesi’ne “ayrımcılık” reddi

Hozat Belediyesi’nin bir caddeye Deniz Gezmiş ismini vermesi, “ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açtığı” gerekçesiyle reddedildi.

Tunceli Hozat Belediyesi, ilçedeki bir caddeye Deniz Gezmiş’in ismini verme kararı aldı. Ancak alınan karar, Hozat Kaymakamlığı tarafından suç ve suçluyu övmekten ötürü kabul edilmedi.

Kararın Kaymakamlık tarafından onaylanmaması üzerine Hozat Belediye Başkanlığı, Malatya İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Hozat Belediye Başkanlığı'nın açtığı dava sonucu "Deniz Gezmiş Caddesi" adının ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açtığı gerekçesiyle davanın reddedilmesine karar verildi.

“Başbakan Erdal Eren için ağlıyorsa…”
Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, “Başbakan, eğer Erdal Eren için çıkıp ağlıyorsa Deniz Gezmiş isminin de bir cadde, bir sokakta yaşatılmasına izin verilmelidir. İnsanları kurşuna dizerek öldüren Mustafa Muğlalı'nın ismi bir kışlaya verilebiliyor” dedi.

Cevdet Konak, “Türkiye halkı için önemli olan bu insan Hozat halkı için de önemli bir insandır. Bu yüzden, Hozat halkı Deniz Gezmiş'in ismini bir caddede yaşatmak istiyor. Bu amaçla bütün haklarımızı sonuna kadar kullanıp bu davanın takipçisi olacağız” diye konuştu.

Daha önce CHP’liler reddetmiş
Deniz Gezmiş adını, daha önce de bir caddeye vermek için 2009 yılında da girişimde bulunduklarını, ancak CHP'lilerin oylarıyla reddedildiğini belirten Konak, hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi.

“Bölücü ve ayrımcı” Deniz ne demişti?
Deniz Gezmiş, asılmadan önce son sözleri olarak şunları haykırmıştı: “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm yüce ideolojisi! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm!"

(soL - Haber Merkezi)