Bayram öncesi trafik çilesi başladı

Bayramı tatili trafiği bugünden başladı. Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Eskihisar-Topçular Arabalı Vapur İskelesi'nde aşırı yoğunluk var.

Bayramı İstanbul dışında geçirmek isteyen ve arefe gününün de tam gün tatil ilan edilmesini değerlendirenler bu akşam saatlerinden itibaren yola çıkmaya başladı. Saat 16.30’dan itibaren TEM yolunun Çamlıca gişelerinden itibaren İzmit istikametine doğru yoğun bir trafik akışı başlarken, aynı saatlerde Bursa ve İzmir istikametine gidecek olanlar Gebze Eskihisar’daki feribot iskelesine akın etti.

Trafiğe takılmamak için dün geceden itibaren araçlarıyla yola çıkan tatilciler, D-100 Karayolu Gebze çıkışından Eskihisar Feribot İskelesi'ne kadar uzayan trafik kuyruğu oluşmasına neden oldu. Eskihisar-Topçular hattında çalışan arabalı vapurların sefer sayısının artırılmasına karşın, kuyruklar akşam saatlerinden itibaren artmaya başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber araç sayısı daha da arttı. 1.5 kilometrelik yol ancak 2-3 saatte geçilebildi.

İDO yetkilileri, iskeledeki feribotların tam kapasite ile çalıştığını, araç kuyruklarının daha da uzamaması için ek seferler düzenlendiğini, trafiğin daha rahat geçişinin sağlanması için bugün ve yarın gemi seferlerinin sürekli devam edeceğini bildirdi. Ancak geçmiş tatillerde de olduğu gibi alınacak önlemlerin trafiğe çözüm olması beklenmiyor.