Afyon'da polis yine saldırdı!

Afyon’da, Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek amacıyla binlerce kişi toplandı.Eylemin dağılmasını fırsat bilen polis geriye kalanlara biber gazı ve cop kullanarak saldırdı.

Afyon'da halk dün gece yaşanan olaylardan sonra bugün saat 18.00'da dün eylemin gerçekleştirildiği Yeşilyol’da bir kez daha toplandı. Üç bin kişiden oluşan grup “Hükümet istifa, heryer Taksim heryer direniş” sloganları eşliğinde Anıt Park’a yürüdü

Anıt Park’da toplanan kalabalık bir yandan “hükümete istifa” çağrısında bulunurken diğer yandan da dün gece ve bu gün boyunca göz altına alınan 38 kişinin serbest bırakılmasını talep etti. Polis ile yapılan uzun görüşmelerin ardından 20.00 saatlerinde göz altındakiler serbest bırakıldı ve alana geldiler.

Yapılan basın açıklamasının ardından halk sloganlar eşliğinde yeniden Yeşilyol’a doğru yürüyüşe geçerken, yürüyüş yolu üzerindeki kafelerden çok sayıda insan korteje dahil oldu. Yol boyunca sık sık “Afyon uyuma memlekete sahip çık” sloganları atılırken çok sayıda yurttaş evlerinden çıkarak korteje katıldı. Yeşilyol ve Ambaryolu üzerinden tekrar Anıt Park'a devam eden yürüyüşte kalabalık giderek büyüyerek beş bine ulaştı.

Burada yürüyüş sonlandırılırken geriye kalan ve oturma eylemi başlatan iki yüz kişiye polis biber gazı ve cop kullanarak saldırdı. Bölgeden sirenler eşliğinde ambulansların ayrıldığını görüldü. Şuan göz altındaki ve hastanelerdeki kişi sayısı tam olarak bilinmiyor. Polisden deherhangi bir açıklama yapılmış değil.

Gece saatlerinde vatandaşların yeniden bir eylem gerçekleştireceği belirtiliyor.

(soL-Afyon)