Afet toprak kayması mı, AKP belediyeciliği mi?

Dün Kağıthane'de gerçekleşen olay, bir engelli çocuğunu yaşamını yitirmesine neden olurken, yaşanan olay yerel seçimler öncesinde AKP'nin belediyecilik anlayışını da bir kez daha ortaya koyuyor.
Cuma, 13 Şubat 2009 10:21

soL (HABER MERKEZİ) Dün sabah saatlerinde Kağıthane ilçesinde gerçekleşen toprak kayması sonucu, aynı aileden beş kardeşten biri yaşamını kaybederken, üç kardeş yaralandı.Vatandaşlar, daha önce sorunla ilgili taleplerinin dikkate alınmamasından şikayetçi olurken, Belediye Başkanı Fazıl Kılıç, kimsenin kendisine konuyla ilgili başvurmadığını iddia ediyor.

Kağıthane Keçideresi mevkiinde yağmur sularının yumuşattıgı büyük bir toprak kütlesi istinat duvarının yıkılmasına neden oldu. Duvarla birlikte duvarın önünde bir gecekondunun çatısı yedi kişilik Çapkan ailesinin evinin üzerine yıkıldı. Çevrede bulunan mahalle sakinlerinin olayı itfaiyeye haber vermesiyle, Çapkan ailesi enkaz altından çıkarılırken, o anda evde bulunan beş kardeşten en büyüğü olan 16 yaşındaki engelli Melek Çapkan hayatını kaybetti. Murat, Saime ve Zeynep Çapkan isimli diğer kardeşlerde hastanede tedavi altına alınırken, baba Saim, anne Kezban olaydan hafif sıyrıklarla, diğer kardeş Merve Çapkan ise yara almadan kurtuldu. Toprak kayması sonucunda Çapkan ailesinin yaşadığı gecekondu da kullanılamaz hale geldi.

AKP belediyesi başvuruları dikkate almamış
Çapkan ailesinin komşuları olan diğer gecekondularda oturan vatandaşlar, yaşadıkları yerde zaman zaman toprak kayması yaşandığını ve durumu birçok kez muhtarlık ve belediyeye başvurarak bildirdiklerini, ancak sonuç alamadıklarını ifade ettiler. İstanbul'un en fazla göç alan ilçelerinden biri olan Kağıthane'de birçok aile gecekondularda yaşarken, yerel yöneticilerin daha önceki başvurulara kayıtsız kalmaları tepki çekti. Mahallede yaşayanlar, Kağıthane'nin AKP'li Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'a konuyla ilgili dilekçede verdiklerini, ancak belediye tarafından dilekçenin posta ile geri gönderilerek, hiç bir işlem yapılmadığını kaydettiler. Çevre sakinleri bulundukları bölgeye hiçbir hizmetin gelmediğinden şikayet ederek, "Eğer burada ölümlü kaza olmasaydı ne vali ne kaymakam ne de belediye başkanı kesinlikle gelmezlerdi" dediler. Kağıthane'nin önümüzdeki dönemde de AKP'den belediye başkan adayı olan Kılıç, olayla ilgili olarak, katıldığı bir televizyon programında, kendisine daha önce herhangi bir başvuru olmadığını iddia etti.

Afet doğal ya AKP?

Kağıthane Belediye Başkanı Kılıç yerel seçimlere sadece altı hafta kala yaşanan olayın ardından yaptığı açıklamada, bölgede 1500'e yakın ıslah edilmeyen gecekondu bulunduğunu söylerken "Yeşil alan ve hazine arazisi üzerinde, yol üzerine kalan 1500 gecekondu var. Bunların tasfiyesini yapacağız. Yerel yönetim olarak her zaman görevdeyiz" dedi. Olayın gerçekleştiği bölgenin sorunlarını çevre sakinlerinin başvuralarına karşın dikkate almayan Kılıç'ın "Yerel yönetim olarak her zaman görevdeyiz" vurgusu dikkat çekerken, Kılıç sözlerini "Aşırı yağmurda doğal afetlerle her zaman karşı karşıyayız.Vatandaşlarımızın yanındayız. Üzüntülüyüz, bir yavrumuzu kaybettik" şeklinde sürdürdü.

Kağıthane Kaymakam Vekili Osman Kaymak ise "göçüğün meydana geldiği evin bulunduğu bölgenin yeşil alan olduğunu ve vatandaşların tapularının bulunmadığını, bu nedenle oturulmaması gerektiğini" söyledi. Kaymak da yaşanan olayı vatandaşın tapuları üzerinden, polisiye bir vaka olarak ele alırken şöyle konuştu: "Ama Türkiye'nin bir gerçeği gecekonduyu yıkıp yeniden yapamıyorsunuz. Binalarla ilgili daha önceden tehlike arz ettiğine dair bir rapor yok. Bu da araştırılacak. Toprak kayması olmuş, ama binanın tehlike arz edip etmediği önemli. Bir rapora rağmen oturtuluyorlarsa bu da adli yönden araştırılır. Tehlike arz eden binalar boşaltılıyor."