Tecavüz etti, sadece 9 gün tutuklu kaldı

Tecavüze uğrayan kızı için 62 bin imza topladı, rapor aldı sanık yine de tutuklanmadı.

16 yaşındaki kızına tecavüz eden akrabası Ahmet Ç’ye karşı babanın topladığı 62 bin imza ve Adli Tıp raporlarına rağmen sanık tutuklanmadı.

Milliyet’ten Damla Yur’un haberine göre, Denizli'de 16 yaşındaki H.İ'ye cinsel istismarda bulunan Ahmet Ç. 2013 şubat ayında tutuklanmıştı fakat 9 gün sonra serbest bırakıldı. Adli Tıp Kurumu raporları tecavüzü doğruladı. Baba Ahmet İ. "Kızım için adalet istiyorum" başlığıyla sosyal medya üzerinden 62 bin imza toplamasına karşın sanık hala dışarda. Baba "O adam hâlâ sokakta. Kızımın psikolojisi iyi değil" dedi.

Ahmet İ.'nin, Denizli'de ev ararken 16 yaşındaki kızı H.İ.'yi, emanet ettiği sırada tecavüz eden evli akrabası 30 yaşındaki Ahmet Ç.'ye karşı hukuk mücadelesi sürüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da müdahil olması ve toplanan onca imzaya rağmen Ahmet Ç., hâlâ tutuksuz yargılanıyor. İlk duruşmaya gelen Ahmet Ç., son 3 duruşmaya gelmedi.

Aradan geçen 10 ayda dosyaya H.İ.'nin ifadelerini doğrular nitelikte DNA raporu, HTS kayıtları, cep telefonu görüşmelerinin bir bölümü eklendi. Ankara Kriminal Polis Laboratuarı'ndan alınan raporda, H.İ.'ye ait kıyafet üzerinde Ahmet Ç.'nin menisinin karışmış olduğu tespit edildi. Ayrıca dosyada telefonun bulunduğu yer kayıtları (HTS) sonucu sanığın olay gecesi H.İ'nin ifadesinde belirttiği dağ yolunda olduğu da ispatlanarak yer aldı.

H.İ'nin avukatı Jülide Keleş Yarışan, mahkeme heyetinin "rıza var" düşüncesinde olduğunu söyledi. Yarışan, "Dosyada tecavüz olduğu belli. Buna rağmen sanık tutuksuz yargılanmakta, mahkeme savcısı kadınların ve toplumun davaya hassasiyetini gereksiz bulmakta” dedi. Yarışan, sanığın duruşmalara katılması taleplerinin de "gerek yok" denilerek reddedildiğini söyledi.

Babası Ahmet İ., de kızının psikolojisinin iyi olmadığını belirterek, "Binlerce imza, deliller hiçbir şey fayda etmedi. Kızımı bu hale getiren kişi hâlâ sokakta. Sanık kızımın ona gönderdiği cep telefonu mesajlarından dolayı serbest. Mesajlaşma nedeniyle adli makamlar 'Rıza var' yorumunda bulunuyor. Mesajlaşma kızımın ortadan kaybolduğu gün başlıyor ve şantaj amaçlı. Artık ne yapacağımızı şaşırdım" diyor.