Kadının çalışması en çok İzmir'de destekleniyor

Resmi verilere göre ülke ortalamasından daha eğitimli olan İzmirli kadınlar, evlenirken de kendi kararlarını uyguluyor. Diğer yandan kadının çalışması en çok İzmir'de destek görüyor.
Salı, 07 Haziran 2011 15:50

Türkiye İstatistik Kurumu'nun kadına yönelik verileri derlediği çalışmasına göre, evlilik kararının nasıl alındığı konusunda İzmirli kadınlar Türkiye geneline göre farklı çıktı.

Rakamlara göre, Türkiye genelinde kadınların yüzde 31.2'si 'Kendi seçimim, ailemin onayıyla evlilik kararı aldım' derken, İzmir'de bu oran yüzde 39.4'e çıktı. 'Görücü usulüyle, benim kararımla' şıkkı ise hem Türkiye, hem İzmir'de yüzde 29.8 olurken, Türkiye genelinde yüzde 30.8 ile en yüksek evlenme kararı olan 'Görücü usulüyle, ailemin kararıyla' şıkkı İzmir'de yüzde 19.7'de kaldı.

Kaçarak evlenme daha yüksek
DHA'nın haberine göre İzmir kaçarak evlenmelerde de şaşırttı. Türkiye genelinde yüzde 5.9 kadın kaçarak evlenirken, İzmir'de bu oran yüzde 7.3 olarak gerçekleşti. 'Kendi kararıyla ailesinin bilgisi dışında' evlenen İzmirli kadınların oranı da yüzde 3.3 oldu ve yüzde 1.6 olan Türkiye ortalamasını geçti.

Evlenme yaşı daha yüksek
İzmir'de yaşayan kadın ve erkeklerdeki evlenme yaşlarının da Türkiye ortalamasının bir yaş üstünde olduğu görüldü. Kadınlardaki ortalama evlenme yaşı olan 23, İzmir'de 24'e, erkeklerdeki ortalama evlenme yaşı olan 26 ise İzmir'de 27'ye yakın bulunuyor.

Çalışan kadına tam destek
Yine istatistiklere göre, 'Kadınların ücretli / maaşlı çalışmasını uygun bulanlar' başlığındaki en yüksek oran İzmir'de çıktı. Buna göre, kadınların çalışmasını yüzde 91'lik oranla uygun bulan İzmirliler yüzde 83.6'lık Türkiye ortalamasını geçerken, yüzde 89'luk İstanbul ve yüzde 84'lük Ankara oranlarının da üstüne çıktı.

İzmirli kadınların yüzde 10'u üniversite mezunu
Eğitime yönelik veriler de İzmir'de yüksek okul veya fakülte mezunu olan kadınların Türkiye genelinden fazla olduğunu ortaya koydu. Verilere göre 15 yaş üstü Türkiye geneli kadın nüfusun yüzde 11.9'u okuma yazma bilmezken, İzmir'de bu oran yüzde 7. Yüksekokul veya fakülte mezunlarında ise İzmir, yüzde 10'luk oranıyla Türkiye genelindeki yüzde 7'lik oranı geçiyor.

(soL-Haber Merkezi)